Pełnia Truskawkowego Księżyca 2022. Przed nami wyjątkowa noc u progu lata!

i

Autor: pixabay.com, SE.pl Pełnia Księżyca czerwiec 20222. Kiedy będzie można obserwować wyjątkową pełnię Truskawkowego Księżyca?

Pełnia Truskawkowego Księżyca czerwiec 2022. Kiedy ta wyjątkowa noc u progu lata? Tej pełni Księżyca nie możesz przegapić!

2022-06-14 17:01

Pełnia Księżyca w czerwcu 2022 to wyjątkowe zjawisko. Nazywana Pełnią Truskawkowego Księżyca przypada w czerwcu, prawie na początku kalendarzowego lata, gdy noce są już dość ciepłe, a warunki do obserwacji - idealne. Kiedy Pełnia Truskawkowego Księżyca rozświetli niebo? Skąd wzięła się ta oryginalna nazwa? Jak obserwować pełnię Księżyca w czerwcu? Wszelkie wskazówki znajdziesz w poniższym artykule na SE.pl!

Kiedy Pełnia Truskawkowego Księżyca 2022? Już w czerwcu!

Miłośnicy zjawisk astronomicznych już sprawdzają, kiedy pełnia Księżyca w czerwcu 2022. Mamy dobrą wiadomość: to piękne zjawisko będzie można oglądać już wkrótce! W 2022 roku pełnia Truskawkowego Księżyca przypada 14 czerwca. Księżyc znajdzie się w fazie pełni już w ciągu dnia, o godzinie 13:52, jednak będzie go można podziwiać również w godzinach wieczornych.

Truskawkowy Księżyc - skąd wzięła się nazwa?

Jeżeli spodziewacie się, że podczas pełni Księżyc zabarwi się na soczysty kolor truskawek, które właśnie dojrzewają w ogródkach, niestety możecie poczuć rozczarowanie. Księżyc nie będzie czerwony, lecz tradycyjnie - biały. Nazywa czerwcowej pełni Księżyca wywodzi się z kultury indiańskich plemion Algonkinów, które każdej pełni nadało niepowtarzalną nazwę, związaną z daną porą roku. Na przykład w styczniu możemy podziwiać Wilczy Księżyc, a w maju był to Kwiatowy Księżyc. Czerwcowa, "truskawkowa" pełnia Księżyca wiąże się właśnie z rozpoczynającym się w tym czasie sezonem na truskawki.

Czytaj też: Te rośliny mogą zabić! Są piękne i śmiertelnie niebezpieczne. Sprawdź czy masz je w swoim ogródku!

Pełnia Truskawkowego Księżyca

Kiedy i jak oglądać pełnię Truskawkowego Księżyca 2022?

Pełnię Księżyca w czerwcu 2022 można podziwiać nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy spojrzeć za okno. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem". W tym przypadku, bardzo przydatna może się okazać poniższa mapa, na której znajdziecie takie miejsca.

Czytaj też: Balkony z widokiem na... ścianę. Cała Polska śmieje się z osiedla w Szczecinie. Kto to wymyślił?! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Bardzo istotnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem w tym przypadku jest oczywiście pogoda. Niebo powinno być bezchmurne. W obserwacji nie będą raczej przeszkadzać niewielkie obłoki, jednak gęste deszczowe chmury mogą okazać się przeszkodą nie do pokonania. Warto więc śledzić lokalne prognozy pogody.

Czytaj też: Po ulicach Szczecina biegał... kucyk! Policjantka ruszyła w pościg

QUIZ. Planety układu słonecznego. Prościzna? Większość pada przy ósmym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Którą planetą w kolejności od słońca jest Mars?