Pełne zaćmienie kwiatowego Księżyca 15-16 maja 2022. Jak obserwować to wyjątkowe zjawisko?Pełne zaćmienie kwiatowego Księżyca 15-16 maja 2022. Jak obserwować to wyjątkowe zjawisko?

i

Autor: pixabay.com Pełne zaćmienie kwiatowego Księżyca 15-16 maja 2022. Jak obserwować to wyjątkowe zjawisko?

Pełne zaćmienie kwiatowego Księżyca 15-16 maja 2022. Jak obserwować to wyjątkowe zjawisko na nocnym niebie?

2022-05-14 14:44

To niecodzienne zjawisko zachwyci nie tylko miłośników astronomii. W nocy z niedzieli na poniedziałek (15-16 maja 2022) na nocnym niebie będzie można zobaczyć zaćmienie kwiatowego Księżyca. To będzie spektakularny widok, gdyż Księżyc będzie nie tylko w pełni, ale również zostanie zaćmiony. Zjawisko będzie można podziwiać w wielu zakątkach świata, również w Polsce. Kiedy dokładnie można obserwować pełne zaćmienie kwiatowego Księżyca? Co jest potrzebne do obserwacji? Wyjaśniamy!

Kwiatowa pełnia Księżyca 2022 - skąd wzięła się nazwa?

Każda pełnia Księżyca zyskała swoją niepowtarzalną nazwę, która nawiązuje często do zjawisk związanych z daną porą roku. W maju pełnia Księżyca nazywana jest "kwiatową" dzięki wierzeniom rdzennych Amerykanów, którzy pełnię Księżyca występującą w maju łączyli z wiosennym rozkwitem i wzrostem roślin. Inne, mniej znane nazwy pełni Księżyca w maju to Księżyc Sadzenia Kukurydzy i Księżyc Mleczny.

Pełne zaćmienie kwiatowego Księżyca - 15-16 maja 2022

W nocy z 15 na 16 maja Księżyc będzie znajdował się w fazie pełni. Towarzyszyć jej będzie wyjątkowe zjawisko, a mianowicie całkowite zaćmienie Księżyca, którego kulminacyjny moment nastąpi w poniedziałek, 16 maja o godz. 6:11. Czy zaćmienie sprawi, że tarcza Księżyca stanie się niewidoczna? Odpowiedź brzmi w tym przypadku: nie. Księżyc w momencie przysłonięcia przez cień Ziemi, zyska niecodzienny czerwony odcień.

Jak obserwować zaćmienie Księżyca?

W przeciwieństwie do zaćmienia Słońca, do obserwacji zaćmienia Księżyca nie jest potrzebny żaden sprzęt chroniący nasz wzrok. To zjawisko można obserwować gołym okiem. Z pewnością, dla lepszej obserwacji, przyda się teleskop lub nawet zwykła lornetka. Jest tylko jeden istotny czynnik, który sprzyja podziwianiu zaćmienia Księżyca. Jest to mianowicie pogoda. Niebo musi być bowiem bezchmurne. Warto więc śledzić na bieżąco prognozy pogody.

Czytaj też: Największe trzęsienie ziemi w historii Polski. Zginęło wtedy ok. 30 osób

Pierwsze z dwóch zaćmień Księżyca w 2022 roku.

Zaćmienie kwiatowego Księżyca jest pierwszym z dwóch takich zjawisk w 2022 roku. Będzie można je podziwiać z terenów Europy, Afryki, części Azji i obu Ameryk. Kolejne zaćmienie Księżyca nastąpi 8 listopada i będzie widoczne w Azji, Australii, Ameryce Północnej i większości Ameryki Południowej, północnej i wschodniej Europie i Arktyce.

Czytaj też: Pogodowe REKORDY. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią!

QUIZ. Jaka to planeta? Krótka podpowiedź musi wystarczyć!

Pytanie 1 z 12
Jest trzecią planetą Układu Słonecznego, licząc od jego centrum.
Pełnia Truskawkowego Księżyca
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany