Ostrzeżenia IMGW. Co oznacza pierwszy, drugi i trzeci stopień alertu? O czym mówią ostrzeżenia IMGW

i

Autor: kristamonique/cc0/Pixabay.com Ostrzeżenia IMGW. Co oznacza pierwszy, drugi i trzeci stopień alertu? O czym mówią ostrzeżenia IMGW

Ostrzeżenia IMGW. Co oznacza pierwszy, drugi i trzeci stopień alertu? O czym mówią ostrzeżenia IMGW

2021-12-11 6:05

Ostrzeżenia IMGW. Co oznacza pierwszy, drugi i trzeci stopień alertu? Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zawierają garść ważnych informacji na temat aktualnych zagrożeń pogodowych, które nierzadko są w stanie uczulić nas na zbliżające się niebezpieczeństwo. Każde, przed którym ostrzega IMGW, nosi jeden z trzech stopni. Co oznacza dany alert?

Ostrzeżenia IMGW. Co oznacza pierwszy, drugi i trzeci stopień alertu? O czym mówią ostrzeżenia IMGW

Ostrzeżenia IMGW. Co oznacza pierwszy, drugi i trzeci stopień alertu? Jak wyjaśnia sam Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ostrzeżenia, które wydaje placówka, informują o anomaliach pogodowych związanymi z sytuacją meteorologiczną lub hydrologiczną. Dzięki nim wiemy o ewentualnych zagrożeniach, jakie niesie ze sobą dany niż i towarzyszące mu załamanie pogody czy jeszcze inne zjawisko. Jeśli niesie ono ze sobą pewne niebezpieczeństwo, ale nie przybiera jakieś skrajnej formy, IMGW nadaje mu pierwszy stopień alertu, który, w przypadku ostrzeżeń meteorologicznych, brzmi następująco: "Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej". O większych zagrożeniach IMGW informuje w drugim stopniu alertu.

- Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych - czytamy na stronie IMGW.

Ostrzeżenia IMGW. Co oznacza pierwszy, drugi i trzeci stopień alertu? O czym mówią ostrzeżenia IMGW

Trzeci i ostatni stopień, informujący o najbardziej niebezpiecznych dla naszego życia i zdrowia zjawiskach, wschodzący w skład ostrzeżeń IMGW mówi, co następuje: "Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych".

Czytaj też: Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Święta będą białe? Zobacz prognozę

Za te pięć wykroczeń zimą grozi sroga kara! Wielu Polaków nie miało pojęcia. Płać i płacz!

Sonda
Czy sprawdzasz codziennie prognozę pogody?
Atak zimy w Bydgoszczy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany