Idzie kolejny atak zimy! Mróz i zamiecie śnieżne w tym tygodniu!

i

Autor: pasja1000

Mróz w Europie bije rekordy! Wielki atak zimy. Kiedy śnieżyce dotrą do Polski?

2021-12-10 15:08

Północna półkula odnotowała historyczny rekord mrozu, a sąsiedzi z Europy zmagają się z obfitymi opadami śniegu. Kiedy śnieżyce dotrą do Polski? Czeka nas zima z prawdziwego zdarzenia i powtórzymy pogodową aurę z zachodu i południa? W Polsce zima wciąż siłuje się jeszcze z jesiennymi przebłyskami. Co dalej? Sprawdź, jaka pogoda czeka nas w najbliższych dniach.

Rekord mrozu na Syberii. Termometry zwariowały! Nawet -61 stopni Celsjusza

Najzimniejsze miejsce na ziemi, syberyjski Jakuck, zbladł. Zwykle temperatura w okresie zimowym sięga tam ok. -50 °, ale w środę, 8 grudnia niewielka wieś Delyankir odnotowała - 61 stopni Celsjusza. To mróz, którego Syberia doświadczyła pierwszy raz od 10 lat  - [...] po raz pierwszy w tym sezonie i pierwszy raz od 10 lat na Syberii przekroczona została granica -60 st. Celsjusza w grudniu. Dokładnie -61,0 st. Celsjusza odnotowano w zamieszkanej przez 3 osoby miejscowości Delyankir - podała strona Kataklizmy w Polsce i na świecie.

Europa zmaga się z zimą

Pogodowy szok przeżywa też Europa, ostatnie kilka dni to ogromne opady śniegu w Austrii (do 50 cm), Czechach czy na Słowacji. O dziwo, zima nie oszczędziła krajów na Bałkanach: Chorwacja, Słowenia, Bośnia, Albania czy Kosowo notują wzrost pokrywy śnieżnej. Portal fanipogody.pl ostrzega, że nadciągający weekend może tam przynieść paraliż komunikacyjny. Regiony położone wyżej mogą zostać odcięte. Co z zimą w Polsce?

Zobacz też: Tatry. Przed nami mroźny weekend. W tym dniu będzie najgorzej [PROGNOZA POGODY]

Pogoda w Polsce. Kiedy śnieżyce i prawdziwa zima?

Śnieg zalega w wielu regionach Polski, ale trudno mówić o prawdziwym uderzeniu zimowej aury. Minusowe temperatury pojawiają się głównie w nocy i nad ranem i nic nie wskazuje, żeby miało się to zmienić. Ostrzeżenia wydane przez synoptyków IMGW wskazują na możliwość wystąpienia marznących opadów śniegu z deszczem i śniegu w północnej, centralnej i południowej Polsce z wyłączeniem województw na wschodniej granicy. W ciągu najbliższych dni temperatury pozostaną na niewielkim plusie (w nocy spadną poniżej zera), a dostępne modele przewidują nawet... ocieplenie w okolicach kolejnego weekendu (18-19 grudnia).

W najbliższych dniach - weekend i początek nowego tygodnia - opady śniegu pojawią się głównie w województwach: podkarpackim, małopolskim i lubelskim, ale raczej niewielkie. Najbliższa niedziela najcieplej zapowiada się na zachodnich krańcach: odnotujemy ok. 1-2 st. C, a na Ziemi Lubuskiej lokalnie nawet 3 st. C. Nieco chłodniej na krańcach wschodnich: ok. -1/0 st. C. W pozostałych regionach trzymał będzie lekki mróz do -4/-2 st. C

W okolicach wtorku, środy nad krajem zacznie panować wyż, w ramach którego możemy zanotować silniejsze spadki temperatury, ale mróz panować będzie głównie w nocy.

Polecamy: Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Święta będą białe? Zobacz prognozę

Sonda
Czy czekasz na zimę i śnieg?