Zima, śnieg, mróz

i

Autor: Pixabay Zima - zdj. ilustracyjne.

Nie tylko śnieg i deszcz. Pada też krupa śnieżna! Co to jest? Jak ją odróżnić od gradu?

2022-01-20 10:55

Cała Polska znajduje się pod wpływem niżu Ida znad Skandynawii. Agresywny front przenosi się na południe kraju, co w trwającym tygodniu (17-23.01.22) przynosi zauważalne zmiany w pogodzie. Ostrzeżenia pogodowe IMGW obowiązują w całym kraju, ostrzegają przed potężnym wiatrem, śniegiem, zamieciami, czy śniegiem z deszczem. W niektórych miejscach kraju spadła też... krupa śnieżna. Co to takiego?

Pogoda w Polsce: nie tylko śnieg i zamiecie. Czym jest krupa śnieżna?

Niżowy układ znad Skandynawii drastycznie odmienia pogodę w Polsce. Front przemieszcza się na południe kraju, co przynosi ponowny wzrost prędkości i porywistości północno-zachodniego wiatru. Synoptycy IMGW: "Na Wybrzeżu i miejscami na północy porywy wiatru mogą osiągać 100 km/h. Towarzyszyć im będą chwilami intensywne opady śniegu, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej do 8 cm na północy kraju oraz zawieje i zamiecie śnieżne. Ponownie mogą wystąpić nieliczne, rozproszone burze śnieżne" - czytamy.

IMGW opublikowało ostrzeżenia dla całego kraju: na północnym zachodzie (woj. zachodniopomorskie, pomorskie) dotyczą silnego wiatru, zawiei i zamieci śnieżnych (II. stopnia, wydane do czwartku 13.00). Pozostałe regionu otrzymały ostrzeżenie I. stopnia dot. silnego wiatru i oblodzenia (wydane do czwartku, 17.00). 

Po przejściu tego frontu, z północy, zacznie napływać coraz zimniejsze powietrze arktyczne, które z nami pozostanie prawie przez cały kolejny tydzień. Zimna masa powietrza sprzyjać będzie utrzymywaniu się ujemnej temperatury powietrza zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Od niedzieli prognozowane są nocne rozpogodzenia, i w nich na wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat temperatura może spaść poniżej -15°C, a w nocy z niedzieli na poniedziałek (23/24 stycznia) do nawet -20°C.

Zobacz też: Niż Ida przyniósł pogodową masakrę w Polsce! Wichury i burze śnieżne to nie wszystko

W Wielkopolsce, poza nagłymi zamieciami i opadami śniegu odnotowano też opad tzw. krupy śnieżnej. Czym jest to zjawisko? To przelotny opad atmosferyczny w postaci kulistych, nieprzezroczystych ziarenek lodowych (średnica ok. 2 do 5 mm). Krupy nie są przezroczyste, są mniej białe niż śnieg, a w przeciwieństwie do śniegu spadając na twarde powierzchnie odbijają się. Krupy powstają przy temperaturze poniżej 0°C wskutek zamarzania na płatkach śniegu kropelek przechłodzonej wody chmury.

Krupa śnieżna, a grad. Czym się różnią?

Krupa śnieżna na pierwszy rzut oka wygląda podobnie do zwykłego gradu. Ale specjaliści tłumaczą, że oba zjawiska można łatwo od siebie odróżnić. Grad częściej spotkamy podczas ciepłej pory roku, np. podczas gwałtownej burzy. To bryłki lodu, które sięgają w porywach do kilku, nawet kilkunastu centymetrów. Portal Twojapogoda.pl precyzuje, że drobiny gradu unoszą się w chmurze burzowej za sprawą silnych prądów powietrznych, z czasem łącząc się w większe formacje z innymi bryłkami lodowymi i dopiero wtedy spadają na ziemię z ulewnym deszczem.

Krupa śnieżna jest więc mniejsza i bielsza od gradu.

Zima znów zaatakowała w Bydgoszczy
Nasi Partnerzy polecają