Nadchodzą gwałtowne burze z gradem. Alert dla niemal całej Polski!

i

Autor: pixabay Nadchodzą gwałtowne burze z gradem. Alert dla niemal całej Polski!

Gwałtowne burze z gradem, nawałnice i wichury. Alert pogodowy dla niemal całej Polski! [POGODA 13.06.2022]

2022-06-12 18:41

Koniec ciepłej i słonecznej pogody. Już w niedzielę, 12 czerwca, pojawiły się pierwsze oznaki załamania pogody. Przelotne deszcze i burze to jednak początek tego, co czeka nas w poniedziałek, 13 czerwca. Przed nami gwałtowne burze z gradem, które obejmą niemal całą Polskę.

Ulewy i gwałtowne burze z gradem 13.06.2022

Słoneczna i ciepła aura to już przeszłość. Pierwsze oznaki załamania pogody pojawiły się już w niedzielę, 12 czerwca. W pasie od Mazowsza przez Ziemię Łódzką, Wielkopolskę po Dolny Śląsk pojawiły się przelotne opady deszczu, a nawet lokalne burze.

ZOBACZ TEŻ: Pełnia Truskawkowego Księżyca czerwiec 2022. Kiedy ta wyjątkowa noc u progu lata? 

Najgorsze jednak dopiero przed nami. W nocy na terenie większości kraju będzie zachmurzenie duże, w wielu miejscach będzie również padał deszcz. Pogodowy armagedon zacznie się w poniedziałek, 13 czerwca, rano.

RADAR BURZ - GDZIE JEST BURZA?

- W poniedziałek na południowo-wschodniej części kraju spodziewamy się frontu falującego, który generować będzie bardzo silne burze. Przelotne opady deszczu możliwe są niemal w całym kraju. W środkowej części Polski będą to już burze, na które prawdopodobnie zostaną wydane ostrzeżenia pierwszego stopnia - powiedziała Grażyna Dąbrowska, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB.

Dodała, że najpoważniejsza sytuacja będzie na południowym wschodzie i południu kraju, gdzie mówimy o burzach z gradem, w czasie których lokalnie może spaść do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy. Dodatkowo, szczególnie w rejonie Małopolski i Górnego Śląska, możliwy jest wiatr dochodzący w porywach do 110 km/h - wskazała synoptyk.

Ostrzeżenie II stopnia przed burzami

W poniedziałek synoptycy IMGW spodziewają się burz z drugim stopniem ostrzeżeń i opadami mogącymi dać punktowo do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Możliwe będzie także tworzenie się tzw. superkomórek burzowych z dużym gradem i wiatrem osiągającym do 90 km/h.

Synoptycy nie mają wątpliwości. Czekają nas gwałtowne burze, z nawalnym deszczem i gradem. Dla wschodniej części Polski wyznaczonej od Elbląga, przez Płock, Sieradz, Częstochowę, Gliwice aż po Rybnik, ogłoszono alert II stopnia przed burzami z gradem.

W części województw – pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, opolskim czy fragmencie dolnośląskiego (Wrocław i okolice) ogłoszono alert I stopnia.

Na razie ostrzeżenia obowiązują od godz. 7.30 w poniedziałek, 13 czerwca. Sytuacja jest jednak dynamiczna i może się to zmienić.

Gwałtowna burza pod Sycowem
Sonda
Boisz się burz?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany