Marznące opady i siarczyste mrozy to nie wszystko. Pogoda szykuje niemiłe niespodzianki [Prognoza IMGW na 5.12.2023]

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Marznące opady i siarczyste mrozy to nie wszystko. Pogoda szykuje niemiłe niespodzianki [Prognoza IMGW na 5.12.2023]

Najnowsza prognoza

Marznące opady i siarczyste mrozy to nie wszystko. Pogoda szykuje niemiłe niespodzianki [Prognoza IMGW na 5.12.2023]

2023-12-05 7:00

Pogoda na dziś (5 grudnia 2023) dla Polski, prognozowana przez synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) nie poprawi nastroju naszym czytelnikom. Dwucyfrowe mrozy, śnieżyce i opady marznące to nie wszystkie niepokojące zjawiska meteo, z którymi zmierzymy się w najbliższych godzinach. Z prognozy IMGW na 5.12.2023 dowiadujemy się, gdzie będzie najgorzej.

Pogoda na dziś 5.12.2023. Siarczyste mrozy i intensywna zima nadal w Polsce

W pogodzie na środę nie widać znaczących przełomów. Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają na 5 grudnia zachmurzenie umiarkowane i duże. W ciągu dnia, miejscami pojawią słabe opady śniegu, na krańcach zachodnich także deszczu ze śniegiem, na południowym zachodzie opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i lokalnie deszcz marznący, powodujący gołoledź. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w rejonach podgórskich Karpat początkowo dość silny, w porywach do 55 km/h, południowo-wschodni i południowy. W Bieszczadach wiatr w porywach do 80 km/h, stopniowo słabnący, powodujący zamiecie śnieżne.

Nie ma co się czarować - mrozy nadal będą dokuczać, przynajmniej w większości regionów. Temperatura maksymalna ukształtuje się na poziomie od -5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i w dolinach karpackich do 1°C na Dolnym Śląsku. Wyraźny spadek temperatur odnotujemy w nocy z wtorku na środę. Dwucyfrowe mrozy pojawią się również na terenach nizinnych.

Pogoda na jutro. Taka będzie noc z wtorku na środę, 5/6 grudnia 2023

IMGW podaje w swoim serwisie prognozę na noc z wtorku na środę. Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, na wschodzie kraju także małe. W zachodniej połowie Polski miejscami opady śniegu, śniegu z deszczem i marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Na południowym wschodzie i wschodzie utworzą się mgły osadzające szadź, ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -15°C w rejonach podgórskich Karpat i -12°C na południowym wschodzie, około -6°C w centrum, do -1°C na północnym zachodzie. -11 stopni Celsjusza pokażą termometry w Lublinie i Krakowie, możliwy jest również dwucyfrowy mróz w Suwałkach. 

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, przeważnie południowo-wschodni. Prognozy będziemy aktualizować w naszym serwisie. W najbliższych godzinach warto śledzić ostrzeżenia meteo, wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na wyraźną zmianę pogody trzeba będzie poczekać do przyszłego tygodnia.

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
Nasi Partnerzy polecają