Kule ognia będą szaleć nad naszymi głowami. Jest się czego bać?

i

Autor: laocaohenmang / CC0 / pixabay.com Kule ognia będą szaleć nad naszymi głowami. Jest się czego bać?

Niespotykane zjawisko!

Kule ognia będą szaleć nad naszymi głowami. Jest się czego bać?

2022-11-10 21:54

Taki widok nie zdarza się co dzień i u wielu może budzić przerażenie. Na nocnym niebie mogą pojawić się obiekty, które swoim kształtem będą przypominały ogniste kule. Czy to zapowiedź apokalipsy? Czy powinniśmy się obawiać najgorszego? Czym są kule ognia przelatujące nad naszymi głowami? Wyjaśniamy!

Kule ognia na niebie

Tajemnicze obiekty na niebie, których średnica wynosi nawet kilkaset metrów, a światło jest jaśniejsze od Księżyca w pełni, mogą wywołać strach, a nawet panikę. Na szczęście nie ma powodów do obaw. Jest to bowiem zjawisko, które możemy obserwować o tej porze roku od wielu lat. W listopadzie ma bowiem miejsce maksimum roju Taurydów, których aktywność będzie największa od 7 lat, co sprawi, że zjawisko będzie wyjątkowo spektakularne.

Taurydy - co to jest?

Rój Taurydów to pozostałość po warkoczu komety Enckego, która rozpadła się na dwie części, dzięki czemu mają one podwójny radiant - południowy i północny. Taurydy występują w gwiazdozbiorze Byka. W 2022 roku Taurydy będą wyjątkowo aktywne, co może powodować rozbłyski na niebie, a same obiekty mogą swoim kształtem przypominać ogniste kule.

Taurydy 2022 - kiedy obserwować?

Na początku listopada można było obserwować południowy radiant Taurydów, który nie był tak spektakularny jak ten, który czeka nas już wkrótce, czyli północny. Maksimum Północnych Taurydów przypada w nocy z 12 na 13 listopada i to właśnie wtedy będzie można zaobserwować niecodzienne rozbłyski kul ognia na nocnym niebie.

Jak informuje serwis TwojaPogoda.pl, roju Taurydów należy wypatrywać na północny zachód od konstelacji Oriona. Spadające gwiazdy, a dokładniej przelatujące meteory, mogą przypominać kule ognia, które będą jaśniejsze od Księżyca. Będzie można je obserwować od zmierzchu do świtu.

Jak obserwować Taurydy 2022?

Do obserwacji roju meteorów warto wybrać sobie miejsce z dala od źródeł światła - zabudowań, latarni ulicznych itp., czyli najlepiej wybrać się za miasto. Bardzo przydatna może się okazać mapa natężenia światła, dzięki której można znaleźć idealne miejsce do obserwacji spadających gwiazd. Bardzo istotnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem jest także pogoda. Do obserwacji gwiazd, podobnie jak innych zjawisk astronomicznych, niezbędne jest bowiem czyste, bezchmurne niebo.

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim księżycu?

Pytanie 1 z 10
Księżyc to jedyne ciało niebieskie otaczające Ziemię
Nasi Partnerzy polecają