Księżyc Żniwiarzy 2022. To ostatnie takie zjawisko tego lata. Kiedy i jak go obserwować?

i

Autor: Patrice_Audet / stevepb / CC0 / pixabay.com Księżyc Żniwiarzy 2022. To ostatnie takie zjawisko tego lata. Kiedy i jak go obserwować?

Warto spojrzeć w niebo!

Księżyc Żniwiarzy 2022. To ostatnia szansa, by zobaczyć go tego lata. Kiedy i jak obserwować pełnię Księżyca we wrześniu?

2022-09-09 14:55

Przed nami wyjątkowe zjawisko, które będzie można zaobserwować we wrześniu na nocnym niebie. To ostatnia letnia pełnia Księżyca w 2022 roku. Chociaż jej najpopularniejsza nazwa to pełnia Księżyca Żniwiarzy, to może również kojarzyć się z kukurydzą, jęczmieniem lub winem. Kiedy będzie można zobaczyć spektakularną pełnię i jak przygotować się do obserwacji? Wyjaśniamy!

Pełnia Księżyca Żniwiarzy, pełnia Kukurydzianego Księżyca 2022 - skąd wzięły się nazwy?

Nazwy wrześniowej pełni Księżyca pochodzą jeszcze z czasów starożytnych i odwołują się do czasu, w którym zbierane są plony, m.in. kukurydzy. Jest to bowiem ostatnia pełnia występująca latem. Wrześniowa pełnia pozwalała na zbieranie plonów nawet w nocy, stąd nazwa pełni Księżyca Żniwiarzy lub Kukurydzianego Księżyca. Inne nazwy to pełnia Zbiorów, pełnia Plonów, pełnia Jęczmiennego Księżyca czy pełnia Księżyca Wina.

Czytaj też: Zorza polarna nad Polską. Zobacz wyjątkowe zdjęcia internautów!

Ciąg dalszy pod wideo

Pełnia Truskawkowego Księżyca

Pełnia Księżyca we wrześniu 2022 - kiedy przypada?

Pełnię Księżyca Żniwiarzy lub - jak kto woli - pełnię Kukurydzianego Księżyca będzie można podziwiać w sobotę, 10 września. Księżyc nabierze idealnie okrągłego kształtu o godz. 11:58. W takiej postaci będzie można podziwiać go również wieczorem, gdy zapadnie zmrok i warunki do obserwacji będą dużo lepsze.

Czytaj też: Pełnia Księżyca Żniwiarzy 2022. Osoby spod tego znaku zodiaku muszą się przygotować na poważne problemy

Jak obserwować ostatnią letnią pełnię Księżyca?

Pełnię Księżyca można podziwiać bez wychodzenia z domu. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem".

Czytaj też: Pogodowe REKORDY. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią!

Ważnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem w tym przypadku jest również pogoda. Niebo powinno być bezchmurne, co przy zbliżającej jesieni może okazać się dość niepewne, gdyż na najbliższe dni synoptycy w wielu częściach kraju zapowiadają większe zachmurzenie i opady deszczu. Warto więc śledzić lokalne prognozy pogody.

Czytaj też: Tak się kiedyś wypoczywało nad morzem! Zobacz wyjątkowe zdjęcia sprzed prawie 70 lat! [GALERIA]

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim księżycu?

Pytanie 1 z 10
Księżyc to jedyne ciało niebieskie otaczające Ziemię
Nasi Partnerzy polecają