Pełnia Księżyca Żniwiarzy, pełnia Kukurydzianego Księżyca 2022 - skąd wzięły się nazwy?
Nazwy wrześniowej pełni Księżyca pochodzą jeszcze z czasów starożytnych i odwołują się do czasu, w którym zbierane są plony, m.in. kukurydzy. Jest to bowiem ostatnia pełnia występująca latem. Wrześniowa pełnia pozwalała na zbieranie plonów nawet w nocy, stąd nazwa pełni Księżyca Żniwiarzy lub Kukurydzianego Księżyca. Inne nazwy to pełnia Zbiorów, pełnia Plonów, pełnia Jęczmiennego Księżyca czy pełnia Księżyca Wina.
Czytaj też: Zorza polarna nad Polską. Zobacz wyjątkowe zdjęcia internautów!
Ciąg dalszy pod wideo
Pełnia Księżyca we wrześniu 2022 - kiedy przypada?
Pełnię Księżyca Żniwiarzy lub - jak kto woli - pełnię Kukurydzianego Księżyca będzie można podziwiać w sobotę, 10 września. Księżyc nabierze idealnie okrągłego kształtu o godz. 11:58. W takiej postaci będzie można podziwiać go również wieczorem, gdy zapadnie zmrok i warunki do obserwacji będą dużo lepsze.
Czytaj też: Pełnia Księżyca Żniwiarzy 2022. Osoby spod tego znaku zodiaku muszą się przygotować na poważne problemy
Jak obserwować ostatnią letnią pełnię Księżyca?
Pełnię Księżyca można podziwiać bez wychodzenia z domu. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem".
Czytaj też: Pogodowe REKORDY. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią!
Ważnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem w tym przypadku jest również pogoda. Niebo powinno być bezchmurne, co przy zbliżającej jesieni może okazać się dość niepewne, gdyż na najbliższe dni synoptycy w wielu częściach kraju zapowiadają większe zachmurzenie i opady deszczu. Warto więc śledzić lokalne prognozy pogody.
Czytaj też: Tak się kiedyś wypoczywało nad morzem! Zobacz wyjątkowe zdjęcia sprzed prawie 70 lat! [GALERIA]