Kometa Leonard zbliża się do Ziemi

i

Autor: TheOtherKev / CC0 / pixabay.com Kometa Leonard zbliża się do Ziemi

Kometa Leonard zbliża się do Ziemi! To jedno z najbardziej wyczekiwanych zjawisk tego roku

2021-11-25 13:18

Na jej pojawienie się na niebie czekają miłośnicy astronomii na całym świecie. Kometa Leonard - bo to o niej mowa - rozświetli nocne niebo już w najbliższych dniach. Zdaniem wielu, będzie to najjaśniejsze zjawisko astronomiczne tego roku. Kometę Leonard będzie można podziwiać gołym okiem z różnych punktów na Ziemi.

Kometa Leonard - skąd się wzięła?

Kometa Leonard została odkryta całkiem niedawno, bo w styczniu 2021 roku. Oznaczona została symbolem C/2021 A1. Obecnie znajduje się dość daleko od Ziemi, w sąsiedztwie Jowisza, jednak wciąż, z niewyobrażalną prędkością (254399 km/h) zbliża się do naszej Planety. Jest również bardzo jasna i według najnowszych doniesień, posiada już przepiękny warkocz, co oznacza, że będzie można ją zobaczyć gołym okiem.

Kometa Leonard - kiedy obserwować?

Kometa Leonard zbliży się do Ziemi 12 grudnia i wtedy będzie można ją podziwiać w całej okazałości, jednak widoczna z powierzchni naszej planety będzie już tydzień wcześniej, czyli około 5 grudnia. Następnie kometa poszybuje w kierunku Słońca, do którego najbardziej zbliży się 3 stycznia 2022 roku.

Czytaj też: Tajemnicze czerwone słupy światła na niebie. Są jak z filmu science-fiction!

Kometa Leonard - zobaczymy ją w Polsce?

Jak podkreślają eksperci w dziedzinie astronomii, kometa będzie widoczna z powierzchni Ziemi gołym okiem. W Polsce będzie można oglądać ją w godzinach nocnych nad wschodnim horyzontem. Oczywiście największy wpływ na obserwację będzie miała pogoda. Do podziwiania zjawisk astronomicznych niezbędne jest bowiem bezchmurne niebo.

Czytaj też: Pogodowe REKORDY. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią!

Równie ważnym czynnikiem w obserwacji zjawisk astronomicznych jest zanieczyszczenie światłem, a dokładniej - jego brak. Dlatego najlepiej wybrać miejsce, które znajduje się z dala od źródeł sztucznego światła, czyli jak najdalej od miast, obiektów przemysłowych itp. Bardzo przydatna może się okazać w tej sytuacji mapa natężenia światła, która pomoże w znalezieniu takich miejsc.

QUIZ. Jaka to planeta? Krótka podpowiedź musi wystarczyć!

Pytanie 1 z 12
Jest trzecią planetą Układu Słonecznego, licząc od jego centrum.
Pełnia Truskawkowego Księżyca