Kometa Leonard zbliża się do Ziemi! To jedno z najbardziej wyczekiwanych zjawisk tego roku

2021-11-25 13:18
Kometa Leonard zbliża się do Ziemi
Autor: TheOtherKev / CC0 / pixabay.com Kometa Leonard zbliża się do Ziemi

Na jej pojawienie się na niebie czekają miłośnicy astronomii na całym świecie. Kometa Leonard - bo to o niej mowa - rozświetli nocne niebo już w najbliższych dniach. Zdaniem wielu, będzie to najjaśniejsze zjawisko astronomiczne tego roku. Kometę Leonard będzie można podziwiać gołym okiem z różnych punktów na Ziemi.

Kometa Leonard - skąd się wzięła?

Kometa Leonard została odkryta całkiem niedawno, bo w styczniu 2021 roku. Oznaczona została symbolem C/2021 A1. Obecnie znajduje się dość daleko od Ziemi, w sąsiedztwie Jowisza, jednak wciąż, z niewyobrażalną prędkością (254399 km/h) zbliża się do naszej Planety. Jest również bardzo jasna i według najnowszych doniesień, posiada już przepiękny warkocz, co oznacza, że będzie można ją zobaczyć gołym okiem.

Kometa Leonard - kiedy obserwować?

Kometa Leonard zbliży się do Ziemi 12 grudnia i wtedy będzie można ją podziwiać w całej okazałości, jednak widoczna z powierzchni naszej planety będzie już tydzień wcześniej, czyli około 5 grudnia. Następnie kometa poszybuje w kierunku Słońca, do którego najbardziej zbliży się 3 stycznia 2022 roku.

Czytaj też: Tajemnicze czerwone słupy światła na niebie. Są jak z filmu science-fiction!

Kometa Leonard - zobaczymy ją w Polsce?

Jak podkreślają eksperci w dziedzinie astronomii, kometa będzie widoczna z powierzchni Ziemi gołym okiem. W Polsce będzie można oglądać ją w godzinach nocnych nad wschodnim horyzontem. Oczywiście największy wpływ na obserwację będzie miała pogoda. Do podziwiania zjawisk astronomicznych niezbędne jest bowiem bezchmurne niebo.

Czytaj też: Pogodowe REKORDY. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią!

Równie ważnym czynnikiem w obserwacji zjawisk astronomicznych jest zanieczyszczenie światłem, a dokładniej - jego brak. Dlatego najlepiej wybrać miejsce, które znajduje się z dala od źródeł sztucznego światła, czyli jak najdalej od miast, obiektów przemysłowych itp. Bardzo przydatna może się okazać w tej sytuacji mapa natężenia światła, która pomoże w znalezieniu takich miejsc.

QUIZ. Jaka to planeta? Krótka podpowiedź musi wystarczyć!

Pytanie 1 z 12
Jest trzecią planetą Układu Słonecznego, licząc od jego centrum.
Pełnia Truskawkowego Księżyca
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE