Upał wróci jeszcze w lipcu? Co mówią prognozy?
Od kilku dni upały w Polsce osłabły. Temperatura spadła i choć nadal jest ciepło, daleko temperaturom w naszym kraju do rekordowych wartości. Wielu z nas zastanawia się, kiedy wrócą upały i słoneczna pogoda. Szczególnie ci, którzy planują urlop w sierpniu, chcą wiedzieć, jak szybko wrócą do Polski wysokie temperatury i słoneczna aura. Kiedy to nastąpi i czy w ogóle są jeszcze szanse na upał tego lata?
Wysokie temperatury wrócą do Polski bardzo szybko, ale... na krótko. Wskazuje na to prognoza numeryczna ECMWF HRES 0.1, przygotowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W środku nadchodzącego tygodnia temperatura w wielu miejscach spadnie poniżej 20 stopni Celsjusza, by w piątek (28 lipca) zacząć szybko rosnąć. Upalna będzie ostatnia sobota miesiąca (29 lipca). Prognozowane są temperatury w granicach 30-32 stopni Celsjusza, głównie w Polsce centralnej i zachodniej. Niestety, według prognoz już w niedzielę (30 lipca) nastąpi gwałtowne ochłodzenie. Temperatura spadnie do poziomu 21-26 stopni Celsjusza. A może początek sierpnia w pogodzie będzie oznaczał zwrot i powrót upałów?
Pogoda na sierpień. Deszcz i chłód, na upały trochę poczekamy
We wcześniejszych artykułach informowaliśmy już, że według długoterminowych prognoz, pogoda w sierpniu będzie deszczowa, a dni chłodne. Potwierdzają to kolejne wyliczenia ekspertów z IMGW. - Nachodzące trzy tygodnie na północy i zachodzie chłodniejsze niż zwykle w latach 1991 - 2020 - czytamy we wpisie IMGW w mediach społecznościowych. O wiele chłodniejszy niż w poprzednich latach ma też być przełom lipca i sierpnia.
Kiedy zatem należy spodziewać się powrotu upałów? - Od połowy sierpnia okres ze średnią temperaturą powietrza w normie i trochę cieplejszy niż zwykle w latach 1991 - 2020 - informuje IMGW. Czyżby więc wakacje 2023 miały nas pożegnać upałem, a ci, którzy planują urlop w Polsce w drugiej połowie sierpnia będą cieszyć się piękną pogodą i wysokimi temperaturami? Na razie tak wskazują prognozy, ale warto monitorować pogodę w najbliższym czasie, aby mieć aktualne informacje.
ZOBACZ TEŻ: Upał męczy także psy. Jak pomóc czworonogom? Wielu z nas popełnia ten błąd [Wideo]
Źródło: IMGW