Fatalne prognozy dla Polski. Intensywne opady deszczu i burze to nie wszystko. Grożą nam podtopienia?

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Fatalne prognozy dla Polski. Intensywne opady deszczu i burze to nie wszystko. Grożą nam podtopienia?

Alarm meteo

Fatalne prognozy dla Polski. Intensywne opady deszczu i burze to nie wszystko. Grożą nam podtopienia?

2022-09-14 18:11

Analizując najnowszą prognozę pogody dla Polski można się złapać za głowę. Eksperci podają, że w niektórych regionach w ciągu zaledwie 2 dni może spaść tyle deszczu, ile powinno przez cały miesiąc. Dodatkowo synoptycy IMGW ostrzegają przed burzami i silnym wiatrem. Gdzie będzie najgorzej? Sprawdźcie szczegółowe prognozy na najbliższe dni na se.pl.

Fatalna prognoza pogody dla Polski. Intensywne opady deszczu atakują

Pogodowy alarm w Polsce. W najbliższych godzinach na pewno przydadzą się parasole. Synoptycy zwracają uwagę na niebezpieczne zjawiska meteo, które grożą utrudnieniami komunikacyjnymi. - W ciągu zaledwie 2 dni spadnie tyle deszczu, ile normalnie powinno przez cały wrzesień - czytamy na stronie twojapogoda.pl. Autorzy serwisu przekonują, że najgorzej będzie na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie spadnie do 30 mm deszczu. Na obszarach górskich może być nawet do 50 mm deszczu. Co na to synoptycy IMGW? W środę (14.09.2022) Instytut opublikował ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące intensywnych opadów deszczu, ale te komunikaty obowiązują na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego.

Czytaj też: Kiedy włączą kaloryfery? "Trzęsę się z zimna, gdy wychodzę z wanny"

- Aktualnie w regionie występują słabe opady deszczu (natężenie około 1 mm/h). Podobne lub słabsze opady będą występować w ciągu kilku najbliższych godzin, a ponowny wzrost ich intensywności jest prognozowany na godziny nocne - czytamy w komunikacie IMGW dla Wałbrzycha.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW 14.09.2022

Ostrzeżenia hydro pierwszego i drugiego stopnia zostały opublikowane dla województw opolskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. W dwóch ostatnich obowiązuje pomarańczowy alarm. - W związku z intensywnymi opadami deszczu w zlewni Ślęzy i Czarnej Wody prognozowane są wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W Białobrzeziu i Borowie (Ślęza) możliwe wzrosty powyżej stanów alarmowych - to komunikat dla okolic Wrocławia.

Niebezpiecznie może się zrobić na południu kraju. Autorzy serwisu twojapogoda.pl przekazują, że szczególną ostrożność w związku z możliwymi podtopieniami powinni zachować mieszkańcy Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Śląska, Podkarpacia, Małopolski i województwa świętokrzyskiego. Lepiej przeparkować samochody z okolic studzienek.

Prognoza pogody. Nadciągają burze i silny wiatr

W prognozie ostrzeżeń IMGW widzimy alerty związane z intensywnymi deszczami i burzami (Śląsk, Małopolska, Pomorze Zachodnie, Pomorze) oraz silnym wiatrem (Warmia i Mazury, Pomorze, Pomorze Zachodnie). Niebezpieczne zjawiska meteo zostaną z nami najpewniej w czwartek i w piątek. 

- W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, głównie na południu kraju i tu sumy opadów do 25 mm. Nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat możliwe burze. Temperatura maksymalna od 14°C, 16°C na Pomorzu i nad morzem oraz w dolinach górskich do 20°C na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach do 60 km/h na Warmii i Suwalszczyźnie, nad morzem dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach wiatr porywisty, w Karpatach do 90 km/h, w Sudetach do 60 km/h - czytamy w prognozie IMGW na 15 września.

Zalecamy regularne odświeżanie komunikatów meteo i zachowanie ostrożności. Aktualne prognozy będziemy regularnie podawać w serwisie pogoda.se.pl.

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...
Burza w lubelskim, właściciel auta miał wiele szczęścia
Nasi Partnerzy polecają