sezon grzewczy

i

Autor: shutterstock

Sezon grzewczy

Kiedy włączą kaloryfery? "Trzęsę się z zimna, gdy wychodzę z wanny". Mieszkańcy czekają na sezon grzewczy 2022/2023

2022-09-14 12:05

Kiedy rusza sezon grzewczy 2022? - dopytują się coraz częściej zniecierpliwieni mieszkańcy. Temperatury spadają, a grzejniki w mieszkaniach wciąż są zimne. Kiedy włączą kaloryfery i spółdzielnie oraz wspólnoty wreszcie zaczną grzać? Niestety, sezon grzewczy 2022/2023 ma również swoje ciemne strony... Z tego powodu wielu mieszkańców wolałoby, aby zaczął się jak najpóźniej.

Sezon grzewczy 2022/2023. Kiedy zaczną grzać w mieszkaniach?

Za oknem temperatura coraz częściej spada już grubo poniżej 20 stopni C. Można to odczuć także w mieszkaniach, w których z każdym dniem robi się coraz zimniej. Niestety, sezon grzewczy 2022/2023 jeszcze się nie zaczął, więc mieszkańcy marzną, czekając, aż zarządcy włączą kaloryfery. Niektórym lokatorom kończy się już cierpliwość. - Trzęsę się z zimna, gdy wychodzę z wanny. Nie powinno tak być! - skarży się Justyna, mieszkanka jednego z toruńskich osiedli. Nie wszystkim jednak spieszy się z rozpoczęciem sezonu grzewczego 2022/2023, ponieważ zdają sobie sprawę ze zwiększonych kosztów ogrzewania. A ta zima będzie wyjątkowo droga.

Przypomnijmy: zgodnie z prawem, sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów. Kiedy więc zaczną grzać w mieszkaniach?

Przeczytaj koniecznie: Czy będzie kontrola temperatury w domach? Możemy być surowo karani, gdy zimą przekroczy 19 stopni!

Sonda
Masz już ciepłe kaloryfery?

Kiedy włączą kaloryfery i grzejniki będą ciepłe?

Co roku, kiedy zaczyna się sezon grzewczy, zdarzają się sytuacje, że w jednych blokach kaloryfery są już ciepłe, a mieszkańcy innych spółdzielni wciąż mają zimne grzejniki. Jak to możliwe? Decyzja o rozpoczęciu grzania w budynku należy do zarządcy, stąd mogą występować różnice w dacie rozpoczęcia sezonu grzewczego 2022/2023. Od czego to zależy? Kilka czynników może mieć wpływ na moment, w którym spółdzielnie i wspólnoty zaczną grzać i włączą kaloryfery:

  • temperatura na zewnątrz - kiedy średnia temperatura na zewnątrz spada poniżej przyjętej normy, zarząd podejmuje decyzję o włączeniu kaloryferów; może to być np. 10 stopni C,
  • indywidualna decyzja o rozpoczęciu sezonu grzewczego - niektóre spółdzielnie / wspólnoty z góry określają datę rozpoczęcia sezonu grzewczego,
  • informacje od mieszkańców o zimnie w mieszkaniach - niektóre spółdzielnie i wspólnoty czekają na informacje od mieszkańców - gdy ci zgłaszają potrzebę włączenia kaloryferów, zarząd może podjąć decyzję o uruchomieniu grzejników,
  • temperatura w mieszkaniach - przy podejmowaniu decyzji o włączeniu kaloryferów przydatne dla spółdzielni i wspólnot mogą być także przepisy mówiące o minimalnej temperaturze w pomieszczeniach w budynkach mieszkalnych; rozporządzenie ministra infrastruktury określa, że jest to 20 st. C w pokojach oraz 24 st. C w łazienkach; jeśli więc temperatura w mieszkaniach spadnie poniżej tych wartości, większość spółdzielni i wspólnot podejmuje decyzję o uruchomieniu sezonu grzewczego.
Węgiel z biedaszybów jest o wiele tańszy.