Fatalna pogoda długoterminowa na Wielkanoc 2024! Polacy będą masowo zmieniać plany

i

Autor: Shutterstock (2) Fatalna pogoda długoterminowa na Wielkanoc 2024! Polacy będą masowo zmieniać plany

Prognoza długoterminowa

Fatalna pogoda długoterminowa na Wielkanoc 2024! Polacy będą masowo zmieniać plany

2024-02-14 15:30

Pogoda długoterminowa na Wielkanoc 2024 sprawi, że nasi czytelnicy zrobią duże oczy. Większość z nich miała zupełnie inne wyobrażenie i taką prognozę na Wielkanoc przyjmą ze sporym zaskoczeniem. Specjalistyczne modele pokazują, że pogoda będzie miała dla nas niespodzianki. Szczegóły znajdziecie w tym materiale.

W naszym serwisie regularnie analizujemy codzienne prognozy pogody, ale nie zapominamy również o pogodzie długoterminowej, opartej o specjalistyczne modele meteo. Powoli spoglądamy w kierunku Wielkanocy. 21 marca zaczyna się kalendarzowa wiosna, a niedziela wielkanocna wypada 10 dni później. W związku z tym wielu naszych czytelników spodziewa się ładnej pogody i rodzinnych świąt, spędzonych w towarzystwie przyjemnego klimatu. Rzeczywistość może się okazać brutalna. Na ten moment prognozy długoterminowe są dalekie od idealnych. Sprawdziliśmy je w kilku źródłach.

Pogoda długoterminowa na Wielkanoc 2024. Prognozy z deszczem i chłodem

Najpierw przejrzyjmy eksperymentalną prognozę długoterminową na marzec i kwiecień 2024, przekazaną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W marcu temperatura w całej Polsce mieści się w zakresie normy wieloletniej, ale na południu Polski odnotujemy sporo opadów. Jeszcze gorzej wygląda kwiecień - ma być chłodniejszy i deszczowy. W związku z tym, że Wielkanoc jest na przełomie marca i kwietnia, te wyliczenia modeli nie poprawiają nam nastrojów. 

Nieciekawie wygląda również prognoza długoterminowa serwisu pogoda.interia.pl. Eksperci przekazali już prognozowane temperatury i opady na Wielki Tydzień. Od poniedziałku do piątku w Polsce zobaczymy sporo chmur, temperatury maksymalne nie przekroczą 10 stopni, a we wtorek spadnie sporo deszczu. Ku pokrzepieniu serc przypominamy, że prognozy długoterminowe mogą jeszcze ulec zmianie.

Pogoda długoterminowa IMGW - jak ją interpretować?

Wróćmy na moment do prognozy IMGW na marzec i kwiecień. Synoptycy przypominają przy takich okazjach, jak należy odczytywać eksperymentalne prognozy długoterminowe. Zebraliśmy najważniejsze informacje z tego poradnika.

- W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy” - przypominają eksperci Instytutu.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020

Prognozy będziemy codziennie aktualizować - zarówno te długoterminowe, jak i codzienne doniesienia meteorologów. Warto obserwować lokalne komunikaty i ostrzeżenia.

Pogoda potrafi namieszać. Zobacz galerię z efektownymi, zimowymi zdjęciami

Świętokrzyskie. Śnieżyca w regionie, to pogodowy armagedon
Nasi Partnerzy polecają