Tornado przeszło przez Czechy! Rośnie liczba ofiar śmiertelnych

i

Autor: Canva.com

Niszczycielski orkan Dudley przejdzie przez Polskę! Wichury do 100 km/h, burze i ulewy!

Orkan Dudley przejdzie przez Europę. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Estofex, synoptycy IMGW: wszyscy ostrzegają Polskę przed potężnymi porywami wiatru i tornadami! Wichura związana z orkanem Dudley, który będzie zrywać dachy, utrudniać komunikację i ograniczać dostawy prądu. Według ostrzeżeń IMGW Polska jest podzielona na trzy pionowe pasy: obowiązują ostrzeżenia pogodowe 1, 2 i 3 stopnia. Kiedy orkan Dudley pojawi się w Polsce? Gdzie będzie najgorzej?

Orkan Dudley w Europie: ekstremalne porywy wiatru i tornada. Wichura obejmie także całą Polskę [prognoza: 16-17 lutego]

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już rozsyła sms-y do wszystkich mieszkańców Polski! European Storm Forecast Experiment (ESTOFEX), europejski eksperyment prognozy burz, a zatem inicjatywa europejskich meteorologów ostrzega zachodnią Polskę i wschodnie Niemcy. Synoptycy IMGW publikuje ostrzeżenia pogodowe dla wszystkich województw: od zachodu po wschód kolejno trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia.

Zobacz więcej: Niż Dudley uderzy w Polskę! IMGW: Idzie "niszczycielski sztorm"!

QUIZ. Znasz te przysłowia o zimie? My podajemy początek, a Ty musisz dopasować zakończenie

Pytanie 1 z 15
Zima bez śniegu – ...

Orkan Dudley wyrządzi gigantyczne szkody! Co nas czeka w środę i czwartek? [16.02-17.02]

Wszystkie narracje są spójne: czwartek (17.02.22 r.) będzie wyjątkowo niebezpiecznym dniem. Wichura związana z orkanem Dudley zaatakuje już o poranku. Zacznie się na zachodnie i północy kraju, a później na południu, centrum i wschodzie. Front szkwałowy będzie otoczony ulewnymi deszczami i burzami z prędkością wiatru do 100 km/h. Uwaga: niezależnie od regionu Polski, wiatr będzie miał niszczący potencjał! Wichura z dużą pewnością powali drzewa, spowoduje masowe przerwy w dostawach prądu, a nawet uszkodzi konstrukcje nieruchomości.

Polecamy: Wichury do 180 km/h, burze i jeszcze to! Pogodowy armagedon. Synoptycy wydali czerwone alerty [Pogoda IMGW na 17.02.2022]

Orkan Dudley w Polsce. Gdzie będzie najgorzej?

Nadciąga orkan Dudley. Na terenach Polski w czwartek (17.02.22) mogą wystąpić silne zjawiska anemologiczne, takie jak derecho, czyli rozległa i długotrwała burza wiatrowa, która swoim zasięgiem może objąć bardzo duży obszar, na przykład powierzchnie kilku krajów. Zgodnie z zapowiedzią Estofex (European Storm Forecast Experiment), nawałnica ma przejść przez Niemcy i Polskę. Jak opisują Polscy Łowcy Burz, główną, niszczycielską siłą takiej burzy jest gwałtowny, porywisty wiatr pojawiający się na froncie szkwałowym układu.

- Kryteria, które burza musi spełniać, aby uznać ją za derecho: ścieżka zniszczeń po burzy ma długość co najmniej 460 km (250 mil morskich); wiatr w porywach podczas burzy osiąga co najmniej 26 m/s (94 km/h); w co najmniej 3 miejscach na ścieżce zniszczeń, oddalonych od siebie o co najmniej 74 km (40 mil morskich) wiatr osiąga w porywach co najmniej 33 m/s (118 km/h) bądź powoduje zniszczenia wiatrowe szacowane na co najmniej stopień F1 w skali Fujity; przerwa czasowa między chronologicznie uporządkowanymi raportami o wietrze na ścieżce derecho nie może przekraczać 3 godzin - czytamy.

Orkan Dudley w Polsce. Meteopaci będą mieli problem

Ciśnienie w Polsce podczas burz najpierw zacznie gwałtownie spadać, a następnie rosnąć. Barometry pokażą od 970 hPa na północy przez 990 hPa w centrum do 1000 hPa na południu kraju. Co do temperatury, portal Twojapogoda.pl pisze, że będzie dość nietypowa, bo... wysoka. - układ niżowy zaciągnie nad Polskę wyjątkowo ciepłe powietrze. Termometry pokażą w większości regionów kraju powyżej 10 stopni, a miejscami na zachodzie i południu nawet do 15 stopni - czytamy.

W sobotę uderzy nas kolejna wichura?! Tym razem może być gorsza

Takie warunki mogą utrzymać się przez cały dzień, choć najintensywniejsze mają być o poranku. W noc też nie zaznamy spokoju: wiatr osłabnie, ale chwilami będzie nasilać się do okolic 80-90 km/h. A później? W sobotę czeka nas... powtórka z rozrywki. Tym razem za sprawą niżu Eunice. Może być nawet gorzej.

Wichura powaliła wiatrak edukacyjny w Osiecznej koło Leszna
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany