Ekspert IMGW o początku zimy 2021. Te słowa rozwiewają wiele wątpliwości. Co mówią prognozy?

i

Autor: Grafika SE Ekspert IMGW o początku zimy 2021. Te słowa rozwiewają wiele wątpliwości. Co mówią prognozy?

Ekspert IMGW o początku zimy 2021. Ta prognoza rozwiewa wątpliwości. Zobacz szczegóły!

2021-09-28 8:18

Zima 2021 zbliża się wielkimi krokami. Jaka będzie? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę długoterminową do stycznia 2022 roku. - Według naszych obliczeń, tegoroczna zima nie powinna zaskoczyć chłodem - powiedział Polskiej Agencji Prasowej dr Adam Jaczewski z IMGW. Całość prognozy na zimę 2021 może Was zaskoczyć. Czytajcie szczegóły na www.se.pl!

Zima 2021 okaże się dla nas łaskawa? Polskę ominą gwałtowne spadki temperatur czy śnieżyce? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę długoterminową. Dotyczy ona temperatury i opadu na listopad, grudzień oraz styczeń. Jak powiedział PAP dr Adam Jaczewski, prognoza jest oparta na wynikach temperatur i opadów z ostatnich trzydziestu lat. - Oczywiście, w tej chwili nie możemy powiedzieć, jaka będzie pogoda np. 12 grudnia 2021 roku, jednak na podstawie średnich temperatur dnia i opadów z ostatnich trzech dekad można prognozować, czy w grudniu średnia temperatura dnia, obejmująca pomiary zarówno najniższych, jak i najwyższych wartości w ciągu doby, będzie podobna, czy też wyższa albo niższa od średniej wieloletniej. To samo dotyczy średnich opadów. Biorąc pod uwagę sprawdzalność prognoz na poziomie 60-70 procent w przypadku temperatur i powyżej 40 procent w przypadku opadów, pozwala to na określenie trendów w pogodzie, choć natura potrafi wymknąć się obliczeniom statystycznym, a im dalszy horyzont czasowy prognozy, tym szansa na jej sprawdzalność jest mniejsza - zastrzega dr Adam Jaczewski.

Według obliczeń IMGW, listopad pod względem średnich temperatur nie będzie odbiegał od średniej wieloletniej. W Polsce najchłodniejszymi miejscami, gdzie prowadzono pomiary, są Zakopane i Suwałki. Tam średnia temperatura wynosi od półtora do około trzech stopni Celsjusza. W Warszawie jest to 3,5 do 5 stopni. Miejscem z najwyższą średnią jest Opole, gdzie termometry w ciągu ostatnich trzydziestu lat wskazywały od 4,3 do 6,4 stopnia. W listopadzie w całym kraju możemy spodziewać się nieco więcej opadów, przy czym najwięcej wody może spaść w Koszalinie (średnia wieloletnia od 46 do 71 litrów na metr kwadratowy), Zakopanem (44-74 litry) i Katowicach (37-63 litry na metr kwadratowy). Grudzień będzie mieścił się w średniej wieloletniej zarówno pod względem opadów, jak i temperatur na obszarze całego kraju.

- Spodziewamy się łagodnej zimy z nieznacznie większymi opadami, niż było to w latach ubiegłych. Biorąc pod uwagę prognozowane średnie temperatury, będą to raczej opady śniegu z deszczem lub deszczu niż śniegu. Oczywiście nie można wykluczyć jedno, czy kilkudniowych opadów białego puchu i bardzo niskich temperatur, jednak nasza prognoza dotyczy średniej całego miesiąca - powiedział dla PAP dr Adam Jaczewski.

Sonda
Jaka jest Twoja ulubiona pora roku?

Statystycznie, grudzień jest najchłodniejszym miesiącem w Zakopanem (od -3 do -1 stopnia) i wschodniej Polsce, gdzie średnia temperatura wynosi od około minus dwóch do zera stopni. Najcieplej powinno być na Pomorzu, gdzie średnia temperatura w grudniu waha się od półtora to trzech stopni na plusie. Największe szanse na opady ma Koszalin (średnia to 45-73 mm), Szczecin i Zakopane. Najmniej spodziewanych opadów jest w Opolu (średnia od 20 do 34 mm).

Według prognozy IMGW, wyższymi wartościami zarówno pod względem temperatur jak i opadów powita nas styczeń 2022 roku. Cieplej ma być zarówno w najchłodniejszych statystycznie Suwałkach (średnia od -4,5 do -1,7), Zakopanem (od -4,4 do -2,4), Białymstoku (od -4,1 do -1,4) i Olsztynie (od -3 do -0,6) jak i najcieplejszych miastach Pomorza (średnia wieloletnia od 0,7 do 1,5 w Koszalinie i prawie 2 stopni w Szczecinie) oraz Wrocławiu, gdzie średnia temperatura w styczniu ostatnich trzech dekad wyniosła między minus 0,4 a 1,2 stopnia Celsjusza. Największych opadów można spodziewać się w Zakopanem i Koszalinie, gdzie maksymalne wartości wynoszą około 58 mm. Opady powyżej normy meteorolodzy zapowiadają także w Gdańsku, który statystycznie ma najniższe opady w kraju (od 18 do około 28 mm).

- Prowadzone od wielu lat obserwacje wskazują, że mamy do czynienia z postępującym ociepleniem klimatu. Wygląda na to, że długie i mroźne zimy z towarzyszącymi im obfitymi opadami śniegu mogą przejść do historii, a ich miejsce zastępować będą łagodne okresy ochłodzenia z deszczem lub deszczem ze śniegiem - podsumowuje ekspert IMGW.

Taka będzie pogoda jesienią