Czerwona chmura nad miastem. Smród jest nie do wytrzymania!

i

Autor: Shutterstock; Twitter/@vbhljvendjtve1 W Czelabińsku chmura toksycznych chemikaliów wywołuje niesamowity smród.

Smród nie do wytrzymania!

Czerwona chmura nad miastem. Smród jest nie do wytrzymania! Mieszkańcy zagrożeni

2023-08-24 9:41

Katastrofa ekologiczna w Rosji. Nad Czelabińskiem unosi się chmura toksycznych chemikaliów. Smród, który wywołują chemikalia jest nie do wytrzymania i prawdopodobnie wpłynie na zdrowie i życie mieszkańców, którzy - jak to często bywa w takich przypadkach - nie zostali ostrzeżeni.

Awaria w zakładzie metalurgicznym. Czerwona chmura w powietrzu, smród trudny do wytrzymania

W Czelabińskim Zakładzie Metalurgicznym doszło do kolejnej awarii pieca. Według lokalnych mediów, w jednym ze zbiorników, gdzie znajdował się stopniały metal, doszło do pęknięcia. Pylista zawiesina uwolniła się i teraz czerwona chmura unosi się nad miastem, trując jego mieszkańców.

Miejscowe władze informują, że czerwień pyłu oznacza obecność w nim tlenku żelaza. Ekolodzy uważają, że sprawa jest poważniejsza. Czerwony grzyb jest skutkiem dwutlenku azotu, bardzo groźnego dla mieszkańców Czelabińska. Według ostatnich danych jest ich prawie 1,2 mln. Długotrwałe przebywanie w tak szkodliwych warunkach grozi zachorowaniem na zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc.

Czelabińsk to miasto w azjatyckiej części Rosji, na Uralu. Założono je w XVII wieku jako twierdza. Obecnie to ośrodek hutnictwa żelaza i metali nieżelaznych (głównie cynku). Z tego powodu Czelabińsk jest jednym z najbardziej skażonych rosyjskich miast. Cierpią na tym mieszkańcy, ponieważ długość życia jest znacznie krótsza od przeciętnej. Mieszkańcy chorują na nowotwory, a leczenie jest utrudnione ze względu na przestarzałe wyposażenie szpitali. Sytuacja w Czelabińsku jest o tyle trudne, że do miasta nie można ani wjechać, ani też wyjechać bez specjalnej przepustki.

Warto pamiętać, że Czelabińsk już raz zasłynął z niebezpiecznego zjawiska pogodowego. 10 lat temu, 15 lutego 2013 roku, nad okolicami Czelabińska przeleciał meteor o średnicy ok. 17 m i masie rzędu 10 tys. ton. Podczas przelotu nastąpił rozpad meteoru na wysokości 30-50 km nad powierzchnią Ziemi, a towarzysząca zdarzeniu fala uderzeniowa spowodowała znaczne szkody, głównie wybijając szyby z okien. Około półtora tysiąca osób zostało rannych.

ZOBACZ TEŻ: Pył znad Sahary znowu nadciąga. Agencja rządowa wydała komunikat

Źródło: TwojaPogoda.pl

Sonda
Boisz się negatywnego wpływu smogu na zdrowie?
W Rosji rozbił się samolot. Prigożyn znajdował się na liście pasażerów rejsu