Czeka nas zima stulecia w Polsce?! Eksperci nie mają wątpliwości, wyciekły pierwsze prognozy

i

Autor: pixabay.com

Zima 2023/2024

Czeka nas zima stulecia w Polsce?! Eksperci nie mają wątpliwości, wyciekły pierwsze prognozy

2023-09-04 15:45

Jak będzie zima 2023/2024 w Polsce? To pytanie coraz częściej pojawia się w internetowej wyszukiwarce. Niestety, nie mamy dobrych informacji. Eksperci amerykańskiego Centrum Prognozowania Klimatu przestrzegają, że zima 2023/2024 w całej Europie będzie wyjątkowo sroga. A odpowiadać ma za to zjawisko El Nino. Co to dokładnie oznacza? Jaka będzie zatem nadchodząca zima?

Czeka nas zima stulecia w Polsce?! Eksperci nie mają wątpliwości, wyciekły pierwsze prognozy

Jak podaje "Wirtualna Polska", powołując się na opinie amerykańskich synoptyków z Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), w kolejnych miesiącach na pogodę na świecie wpływać będzie zjawisko, znane jako El Nino. Co to dokładnie oznacza? El Nino to określenie, które jest używane przez ekspertów, gdy temperatura na powierzchni wody Oceanu Spokojnego jest ponadprzeciętnie wysoka. Jak wynika z wyliczeń ekspertów, jego maksimum ma przypaść na miesiące zimowe. Taki to ma wpływ na zimę 2023/2024 w Europie?

Zobacz: Zima 2023/2024 w Polsce - jaka będzie? Eksperci mówią o kluczowym zjawisku, podają pierwsze prognozy na zimę

Okazuje się, że bardzo duży. Według ustaleń "WP", ze względu na cykliczność zjawiska, synoptycy przewidują, że zima w Europie będzie charakteryzowała się temperaturami przewyższającymi normy na południu oraz wschodzie kontynentu, oraz niższymi, na zachodzie oraz północy. Ponadto tegoroczna zima w południowej i środkowej części Europy - więc także w Polsce - może obfitować w opady.

Prognoza pogody na zimę 2023/2023. Tak będzie w Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej także wydał prognozy pogody na zimę 2023/2024, w których potwierdzają się ustalenia amerykańskich ekspertów. Jak wynika z opracowanych map, na początku zimy, w grudniu, w całej Polsce suma opadów najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej. Zdaniem synoptyków, temperatura powietrza ma mieścić się w zakresie norm wieloletnich - synoptycy nie wykluczają jednak możliwości wystąpienia okresów silnych mrozów, które będą spowodowane napływem chłodnego, północnego powietrza.

Sonda
Czy wierzysz długoterminowym prognozom pogody?
Zima w Niemczech w środku lata, powódź w Słowenii! Eksperci zabierają głos
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany