Cyklon, huragan, tajfun - zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Żywioł się zatrzyma?

Cyklony Marion, Karsta i Liv atakują Europę! Wichury przekraczają 125 km/h! Czy dotrą do Polski?

2022-11-02 17:16

Trzy cyklony - Marion, Karsta i Liv przyniosły ostre wichury w Europie. Prędkość wiatru przekroczyła gdzieniegdzie 125 km/h! Tego typu zjawiska przynoszą potężne utrudnienia komunikacyjne. Czy będziemy musieli się z nimi zmierzyć również w Polsce? Sprawdzamy prognozę pogody dla naszego kraju.

Marion, Karsta i Liv to imiona trzech cyklonów, które w tym tygodniu zaatakowały Europę. Autorzy serwisu twojapogoda.pl podają, że w środę (2 listopada 2022 r.) na Wyspach Brytyjskich i Islandii wichury osiągnęły poziom przekraczający 125 km/h, co sprowadziło kilkunastometrowe fale. Mieszkańcy północno-zachodniej Europy muszą się mierzyć z konkretnymi utrudnieniami komunikacyjnymi, przyniesionymi przez bezlitosny żywioł. Czy cyklony będą się przemieszczać w naszym kierunku? Na szczęście meteorolodzy mają dobre wieści dla Polski.

Trzy cyklony w Europie. Co oznaczają dla Polski? Prognoza pogody

Na stronie twojapogoda.pl czytamy, że podróż cyklonów w głąb Europy blokują potężne wyże ze wschodu, a w związku z tym, przynajmniej na razie Polska jest bezpieczna. Na czwartek (3 listopada 2022 r.) IMGW prognozuje silniejszy wiatr jedynie w Sudetach, gdzie prędkość żywiołu osiągnie 60 km/h. Na wybrzeżu dość silny, porywisty, południowo-wschodni i wschodni wiatr pojawi się w piątek, ale o takich wartościach, jakie notowali w ostatnich dniach Brytyjczycy i Islandczycy nie ma mowy. Jeżeli zmienią się prognozy, to rzecz jasna poinformujemy o tym w naszym serwisie. Warto również śledzić ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Tymczasem proponujemy wam quiz o ekstremalnych rekordach pogodowych w Polsce. Zamieszczamy go pod tekstem!

Ekstremalne rekordy pogodowe w Polsce

Pytanie 1 z 10
Najwyższa temperatura powietrza została zanotowana w Prószkowie w woj. opolskim. Ile wynosiła?
Wichura narobiła bałaganu na bydgoskich cmentarzach