Burze z gradem, wichury i jeszcze to! Pogodowe szaleństwo za oknami [Prognoza IMGW na 26.06.2023]

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Burze z gradem, wichury i jeszcze to! Pogodowe szaleństwo za oknami [Prognoza IMGW na 26.06.2023]

Alarm meteo

Burze z gradem, wichury i jeszcze to! Pogodowe szaleństwo za oknami [Prognoza IMGW na 26.06.2023]

2023-06-26 7:03

Pogoda na poniedziałek (26 czerwca 2023 r.) dla Polski, przekazana przez synoptyków IMGW (Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej) to zapowiedź istnego szaleństwa. Burze z gradem, ulewne deszcze, wichury i... gdzieniegdzie również upały! Z takimi warunkami zmierzymy się na początku tygodnia. Szczegóły prognozy IMGW podajemy poniżej.

Końcówka czerwca 2023 roku nie rozpieszcza nas pod względem pogodowym. Niestety, prognoza IMGW na poniedziałek (26 czerwca 2023 r.) nie zwiastuje wyczekiwanego przełomu. Początek tygodnia spędzimy w towarzystwie bardzo niebezpiecznych zjawisk meteo, takich jak burze, ulewne deszcze i wichury. W prognozie ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mamy alerty pierwszego i drugiego stopnia, związane z burzami z gradem. Gdzie pogoda będzie najgorsza? Niestety, nie mamy zbyt wielu dobrych wieści. Redaktorzy "Super Expressu", analizujący najnowsze doniesienia, łapali się za głowy.

Jaka będzie pogoda w poniedziałek, 26 czerwca?

Synoptycy IMGW wskazują, że w ciągu dnia zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, po południu na zachodzie i krańcach wschodnich wzrastające do dużego. Jak można się łatwo domyślić, chmury nie przyniosą niczego dobrego, a wręcz przeciwnie.

- W drugiej połowie dnia na krańcach wschodnich możliwe przelotne opady deszczu. Późnym popołudniem lub pod wieczór miejscami na zachodzie wystąpią burze z przelotnymi opadami deszczu, punktowo z gradem. Prognozowana wysokość opadów deszczu w czasie burz do około 30 mm - alarmują eksperci Instytutu.

- Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, w drugiej połowie dnia na zachodzie kraju przejściowo powieje z południa. W czasie burz porywy wiatru do około 70 km/h, miejscami możliwe porywy do około 90 km/h - dodają specjaliści z IMGW w prognozie synoptycznej na 26 czerwca. Polecamy śledzenie ostrzeżeń IMGW i zwracanie uwagi na lokalne komunikaty meteo. W trakcie burz zachowajcie szczególną ostrożność!

Pogoda na dziś. Temperatura 26.06.2023

Burze z gradem i ulewne deszcze to jedno, ale problemem będzie również... upał! Mieszkańcy województwa lubuskiego muszą być przygotowani nawet na 30 stopni Celsjusza! A jak to wygląda we szczegółach? - Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze ukształtuje się na poziomie od 25 stopni Celsjusza do 29°C, lokalnie na krańcach zachodnich około 30°C, chłodniej w rejonach podgórskich Karpat i nad morzem od 21°C do 24°C - przekazują synoptycy IMGW. Na przyjemne wartości mogą liczyć wypoczywający w okolicach Gdańska. Temperatury maksymalne osiągną tam 25 stopni. 

Prognoza IMGW na noc z poniedziałku na wtorek, 26/27 czerwca

Eksperci Instytutu podają, że w nocy z poniedziałku na wtorek (26/27 czerwca 2023 r.) zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i przejściowymi rozpogodzeniami. Nie unikniemy niebezpiecznych zjawisk meteo.

- Postępujące z zachodu na wschód kraju przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do około 25 mm. Temperatura minimalna od 11°C do 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowy i południowo-zachodni od zachodu kraju skręcający na północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do około 70 km/h, początkowo na północnym zachodzie możliwe porywy do około 90 km/h - alarmuje IMGW. Prognozy będziemy aktualizować w naszym serwisie.

Sonda
Lubisz, gdy pada deszcz?
Gwałtowna burza pod Sycowem