Zalamanie pogody

i

Autor: MARCIN SMULCZYŃSKI/SUPER EXPRESS Zalamanie pogody

Burze śnieżne w Polsce. Dantejskie sceny wprawiają w osłupienie. "Rzadkie i niebezpieczne zjawisko"

2022-01-17 11:09

Nad Polską przechodzą rzadkie i bardzo niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. W wielu miejscach wystąpiły burze śnieżne. Synoptyk i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski w rozmowie z PAP opowiedział o tych zjawiskach, które dzisiaj nawiedzają nasz kraj.

Niemalże w całej Polsce panują w poniedziałek (17 stycznia) trudne warunki atmosferyczne. Przez Polskę przemieszcza się front atmosferyczny, który niesie opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Na tym froncie tworzą się burze, którym towarzyszy grad. W wielu miejscach przeszły burze śnieżne. - To rzadkie i niebezpieczne zjawisko – powiedział synoptyk i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. W poniedziałek w związku z bardzo głębokim niżem front atmosferyczny oddziela dwie masy powietrza, cieplejszą na południa i chłodniejsza na północy i na styku tych dwóch mas powietrza doszło do zjawisk, które zaobserwowano. - Burze śnieżne są bardzo rzadkim zjawiskiem w Polsce, nie mniej jednak w tym mroku, to już kolejna burza. Wcześniej występowały one w piątek, choć nie z takim natężeniem. Były mniej spektakularne, towarzyszyło im mniej wyładowań, mniej gradu i nie doszły do Warszawy – podkreślił Walijewski.

Czytaj więcej: Wichury i burze śnieżne szaleją nad Polską. Ogromne szkody i gigantyczne utrudnienia. Gdzie jest najgorzej?

Strefa burzowa przemieszcza się w poniedziałek przez Polskę z północy na południe z dosyć dużą prędkością. - O godz. 8.30 ten front atmosferyczny była na granicy województwa warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego, a już po godz. 10 jest w Warszawie - poinformował synoptyk.

Kiedy front dotrze na południe może tam spaść ok. 15 cm śniegu. Dlatego zostały wydane ostrzeżenia przed intensywnym opadem śniegu. - Mechanizm powstawania burzy śnieżnej, jest taki sam, jak powstawania burzy latem. Musi być różnica ciśnień, odpowiednia wilgotność i takie warunki w atmosferze, aby nastąpiły wyładowania. Chwiejność warunków atmosferycznych w okresie letnim jest większa niż zimą, dlatego burze częściej występują latem – wyjaśnił synoptyk

Walijewski ostrzegł, że burze śnieżne mogą być bardzo niebezpieczne, bardzo szybko robi się ślisko i wieje silny wiatr.

Sonda
Czy obawiasz się silnego wiatru?
Potężna burza śnieżna dotarła do stolicy. Żywioł sieje spustoszenie