Jak informuje IMGW nad Europą w dalszym ciągu dominują niże z głównym ośrodkiem nad północnym Bałtykiem oraz związane z nimi układy frontów atmosferycznych, jedynie południe kontynentu znajduje się w zasięgu słabych wyżów. Polska jest pod wpływem wspomnianego niżu znad Bałtyku. Nad północne krańce nasuwa się front chłodny. Na południu kraju nadal utrzymuje się strefa pofalowanego frontu. Z zachodu napływa powietrze polarne morskie, chłodniejsze na północy kraju i cieplejsze na południu.
Jaka będzie pogoda w piątek, 16.09.2022?
Jak wynika z informacji przekazanych przez ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), w piątek prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami.
- Miejscami, głównie na północy i południu kraju, przelotne opady deszczu. Nad morzem miejscami burze, prognozowana wysokość opadów do 20 mm - podaje IMGW.
Temperatura 16.09.2022
Według synoptyków, termometry wskażą maksymalnie do 18°C.
- Temperatura maksymalna od 13°C, 15°C na Pomorzu, Suwalszczyźnie, nad morzem oraz w dolinach górskich do 18°C na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu - podaje IMGW.
Wiatr słaby i umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, na północy i w centrum kraju w porywach do 60 km/h; nad morzem wiatr silny i bardzo silny do 55 km/h, w porywach do 85 km/h, zachodni i południowo-zachodni. Wysoko w górach porywy do 70 km/h.
Pogoda IMGW dla Polski. Noc z piątku na sobotę (16.09.2022/17.09.2022)
Według informacji podanych przez IMGW, w nocy z piątku na sobotę (16.09.2022/17.09.2022) zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Miejscami, głównie w północno-zachodniej połowie kraju, przelotne opady deszczu. Nad wybrzeżu burze, prognozowana wysokość opadów do 15 mm. Nad ranem na wschodzie i południu lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 m. W Sudetach opady deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od 7°C do 10°C, cieplej nad morzem, około 12°C; w rejonach podgórskich 4°C, 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy, zachodzie i w centrum kraju porywisty, na Warmii początkowo w porywach do 60 km/h, a w rejonie Zatoki Gdańskiej do 75 km/h, południowo-zachodni, na zachodnim wybrzeżu stopniowo skręcający na północno-zachodni. Wysoko w górach porywy do 60 km/h.