Dokładna przyczyna katastrofy w Krakowie będzie znana po zakończeniu prowadzone przez prokuraturę postępowania.

i

Autor: Weather Updates PK Dokładna przyczyna katastrofy w Krakowie będzie znana po zakończeniu prowadzone przez prokuraturę postępowania.

Burza liniowa i 9 tornad w Polsce. Tragiczny bilans pogody w kraju

2022-02-22 12:00

Tornado w Polsce wciąż jest uznawane za rzadkie zjawisko pogodowe. Tymczasem 17 lutego w naszym kraju wystąpiło aż 9 tornad. Patrząc z punktu widzenia meteorologii, był to jeden z najbardziej tragicznych dni w historii. Co gorsza, tornada w naszym kraju mają występować coraz częściej i być coraz groźniejsze.

W Polsce 17 lutego był dniem wyjątkowym ze względu na burzę liniową, a dokładniej Line Echo Wave Pattern, która przyniosła w naszym kraju aż 9 tornad. Nigdy w historii pomiarów meteorologicznych w naszym kraju nie odnotowano aż tylu trąb powietrznych w ciągu jednego dnia. Do niedawna pojedyncze tornado było rzadko spotykane. Niebawem tornada w naszym kraju będą występować coraz częściej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pogodowa masakra dopiero nadejdzie. Wichury to zaledwie początek. Czegoś takiego w Polsce jeszcze nie było

17 lutego śmiertelna trąba powietrzna przeszła m.in. Kraków i powaliła dźwig. Doprowadziło to do śmierci dwóch robotników. - Dane z polskiej sieci POLRAD wskazują, że nad południowo-wschodnią częścią miasta przeszło mezozawirowanie, co dostrzegalne jest na zobrazowaniach prędkości radialnej ze stacji radarowych w Ramży i Brzuchani - czytamy na stronie fanipogody.pl.

Trąba powietrzna w Krakowie to zjawisko wyjątkowe tym bardziej, że dotknęło ono bardzo silnie zurbanizowanego obszaru jednego z największych polskich miast, co zwykle jest rzadkością w przypadku trąb powietrznych. Całe szczęście, że skala i siła zjawiska była stosunkowo niewielka, ponieważ gdyby trąba powietrzna uderzyła mocniej, ofiar i strat materialnych mogło być znacznie więcej.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wichury w Polsce niszczą zdrowie Polaków. Rozdrażnienie i problemy z sercem to dopiero początek

Źródło: fanipogody.pl

Wichura przewróciła dźwig w Krakowie. Zobacz wideo

Wichura przewróciła dźwig budowlany w Krakowie! Są ranni

Niszczycielskie wichury nad Polską. Zobacz zdjęcia

Sonda
Czy boisz się silnego wiatru?