Pogoda na weekend. Co za koszmar. Deszcz, burze i jeszcze to! Prognoza IMGW [18.09.-19.09]

2021-09-17 18:00
Pogoda na weekend. Co za koszmar. Deszcz, burze i jeszcze to! Prognoza IMGW [18.09.-19.09]
Autor: Pixabay.com Pogoda na weekend. Co za koszmar. Deszcz, burze i jeszcze to! Prognoza IMGW [18.09.-19.09]

Pogoda na weekend (18.09.-19.09) dla Polski, jaką przygotowali specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zapowiada się niestety, koszmarnie. Nie mamy dobrych wieści. Będzie chłodno, może padać deszcz i wystąpić burze. To nie wszystko! Podczas burz prognozowane są silne porywy wiatru. W Tatrach może spaść śnieg, prognozuje się tam mróz! Szczegóły poniżej.

Pogoda na weekend. Pogodowy koszmar. Deszcz, burze i jeszcze to! Prognoza IMGW [18.09.-19.09]

Nadchodzący weekend - szczególnie we wschodniej połowie kraju - upłynie pod znakiem zachmurzenia i deszczu oraz niezbyt wysokiej temperatury - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Szczęście będą mieli mieszkańcy zachodu kraju, tam w sobotę i niedzielę sporo przejaśnień, a deszcz jedynie przelotny.

Jaka będzie pogoda w sobotę, 18.09.2021?

Jak wynika z analiz IMGW, w sobotę (18 września) Polska znajdzie się w zasięgu niżu znad Ukrainy. Z północy na południe przemieszczał się będzie front, za którym napływać będzie chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie powoli rosło.

W województwie zachodniopomorskim i pomorskim w sobotę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami na zachodzie. Przelotne opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od 12 st. C na wschodzie do 17 st. C na zachodzie regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, w strefie brzegowej okresami dość silny i porywisty, w porywach do 55 km/h, północno-wschodni.

Czytaj też: Wiemy, kiedy przyjdzie zima. Prognozy są bezlitosne. Wszystko jest już jasne

Dalsza część artykułu poniżej:

Na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu zachmurzenie duże. Opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Wysokość opadów do 15 mm. Temperatura maksymalna od 8 st. C na wschodzie do 13 st. C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni.

Również w województwach wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami na zachodzie regionu. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14 st. C do 18 st. C, na Kujawach od 9 st. C do 14 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni.

W województwie mazowieckim, łódzkim i lubelskim zachmurzenie także będzie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 10 st. C na wschodzie do 15 st. C na zachodzie regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i północny.

W województwie dolnośląskim, opolskim i śląskim zachmurzenie duże, okresami opady deszczu. Prognozowana suma opadów miejscami do 15 mm. Temperatura maksymalna od 14 st. C do 16 st. C, w rejonach podgórskich od 13 st. C do 15 st. C, w szczytowych partiach Sudetów od 3 st. C do 6 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni skręcający po południu na północny.

W Małopolsce, na Ziemi Kieleckiej i Podkarpaciu zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu, na szczytach Tatr również deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 14 st. C do 16 st. C, w rejonach podgórskich od 13 st. C do 15 st. C, na szczytach Tatr około 3 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

Jaka będzie pogoda w niedzielę, 19.09.2021?

W niedzielę (19 września) Polska znajdzie się w zasięgu niżu znad Białorusi. Na południu kraju utrzyma się front okluzji. Z północnego wschodu napływać będzie coraz chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie w dalszym ciągu będzie wolno rosło. Niestety, pogoda nie będzie zachwycać, ani zachęcać do niedzielnych spacerów. Jeśli na taki się zdecydujemy, koniecznie trzeba zabrać ze sobą parasol.

Zobacz również: Niż Roland sieje zamęt w Polsce! Aż trudno uwierzyć w te prognozy

W województwie zachodniopomorskim i pomorskim zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, nad morzem okresami duże. Temperatura maksymalna od 14 st. C do 18 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad samym morzem okresami porywisty, północno-wschodni.

Na Warmii i Mazurach zachmurzenie duże z postępującymi od północy większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Rano miejscami, głównie na południu i wschodzie regionu, opady deszczu. Temperatura maksymalna od 10 st. C do 14 st. C. Wiatr umiarkowany, z kierunków północnych.

W województwie wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 15 st. C do 18 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

Z kolei w województwie mazowieckim, łódzkim i lubelskim zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na zachodzie regionu. Na Mazowszu i Lubelszczyźnie przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 6 st. C na wschodzie do 14 st. C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i północny.

W województwie dolnośląskim, opolskim i śląskim zachmurzenie na ogół duże, możliwe słabe opady deszczu lub mżawki. Temperatura maksymalna od 11 st. C do 15 st. C, w woj. śląskim od 7 st. C do 10 st. C. W szczytowych partiach Sudetów - powyżej 1200 m n.p.m. - temperatura od 2 st. C do 4 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów - powyżej 1200 m n.p.m. - temperatura od 1 st. C do 3 st. C.

W Małopolsce, Ziemi Kieleckiej i Podkarpaciu zachmurzenie całkowite. Okresami słabe opady deszczu lub mżawki, wysoko w górach śniegu. Temperatura maksymalna od 6 st. C do 10 st. C, wysoko w Tatrach około -3 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

Gwałtowna burza pod Sycowem
Sonda
Czy pogoda wpływa na Twoje samopoczucie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE