Pogoda zima 2022/2023. Prognozy IMGW

i

Autor: rs Zima w Zabrzu

Ważna prognozy synoptyków!

Zima jednak da nam w kość. Złowrogie prognozy. Rachunki za ogrzewanie uderzą po kieszeni

2022-11-07 18:22

Jaka będzie pogoda zimą na przełomie 2022 i 2023 roku? Wiele wskazuje na to, że zimna i mroźna! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował modele prognoz, które wskazują jaka będzie pogoda zimą 2022 roku i w pierwszych miesiącach 2023 roku. Temperatura i suma opadów będzie mieściła się w normie wieloletniej. Oznacza to, że będziemy musieli odkręcić kaloryfery, a co za tym idzie sporo zapłacić za ogrzewanie. Szczegóły poniżej.

Pogoda na zimę 2022/2023. Grudzień w normie wieloletniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaprezentował modele pogodowe na zimę 2022/2023. Pokazują one, jakie są obecnie prognozy pogody na najbliższą zimę. Wszystko wskazuje na to, że będzie biało i mroźno. Model IMGW zakłada, że średnie temperatury i sumy opadów nie będą odbiegały od normy wieloletniej. Co to oznacza? Temperatura będzie oscylowała w przedziale wskazanym przez Instytut jako norma. Na przykład dla Białegostoku prognozowana średnia temperatura w grudniu 2022 roku mieści się w przedziale od -1,8 stopnia Celsjusza do 0,5 stopnia. Jeśli prognozy się sprawdzą, takie mniej więcej wartości będziemy odnotowywać jako średnią dobową temperaturę dla tego miasta. Jeśli chodzi o pogodę na grudzień 2022, temperatura i suma opadów będzie się mieściła w normie we wszystkich miastach w Polsce. Najniższa temperatura w prognozowanym przedziale wynosi -3,1 stopnia w Zakopanem, z kolei najwyższa to 3 stopnie w Szczecinie. To oczywiście nie oznacza, że takie temperatury będą występowały. Model należy interpretować jako wskazówkę. Na jego podstawie możemy śmiało stwierdzić, że z pewnością już w grudniu i w kolejnych miesiącach będziemy mieli ujemne temperatury. A co za tym idzie - trzeba będzie koniecznie podkręcić grzejnik! Rachunki za ogrzewanie mogą znacząco wzrosnąć.

Pogoda na styczeń 2023 roku. Większe opady na północy kraju

Model pogody na styczeń 2023 roku przewiduje z kolei, że temperatura będzie utrzymywała się w dotychczasowej normie, jednak opady na północy Polski mogą być większe niż wskazuje średnia wieloletnia. Suma opadów w pasie od Szczecina, przez całe Pomorze, woj. kujawsko-pomorskie, przez Warmię i Mazury, aż po północną część Podlasia ma być wyższa, a to oznacza, że styczeń 2023 będzie w tych rejonach uznany za miesiąc mokry! Spodziewajmy się bardziej intensywnych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu w tych regionach.

Luty 2023 będzie mroźny! Prognoza nie pozostawia złudzeń

Bywały już i takie czasy, kiedy w lutym chodziliśmy w krótkim rękawie. Czy tak będzie i tym razem? Model pogodowy IMGW na luty 2023 roku przewiduje, że średnia temperatura w poszczególnych miastach będzie się mieściła w normie wieloletniej. A co za tym idzie, będzie to typowo zimowy, mroźny miesiąc. Najzimniej w Polsce będzie w Suwałkach - tam norma ma oscylować w przedziale od -4,4 do -0,5 stopnia. Polskim biegunem ciepła będzie Szczecin, gdzie przewiduje się temperaturę od 0,1 do 3,5 stopnia na plusie. Tak czy siak czapki, szaliki, rękawiczki i kurtki na przełomie 2022 i 2023 roku będzie trzeba mieć na sobie cały czas. Opady w lutym 2022 będą w normie.

Pogoda na marzec 2023 zaskoczy! Wiosna przyjdzie ze zdwojoną siłą

Dla tych, którzy martwią się nadchodzącą zimą mamy dobre informacje. Według modelu pogody na marzec 2023 roku średnie temperatury i suma opadów będą wyższe niż normy wieloletnie. Zgodnie z prognozami synoptyków taka sytuacja będzie dotyczyła całego kraju! W marcu 2023 roku będzie cieplej niż w poprzednich latach. Możemy spodziewać się również większych opadów deszczu. Osoby, które nie mogą już teraz doczekać się wiosny 2023 roku ta informacja z pewnością ucieszy. Oby tylko prognozy się sprawdziły.

Kiedy przyjdzie zima? W listopadzie 2022 chłodniej niż w poprzednich latach

Na koniec mamy dla Was jeszcze jedną ważną informację. Wiele osób zastanawia się, kiedy przyjdzie zima i jaka będzie pogoda w listopadzie 2022. Wedle modelu IMGW w 47 tygodniu tego roku, który zacznie się 21 listopada, temperatury mają być niższe od normy wieloletniej. W ostatnich dniach powoli zaczyna się robić coraz chłodniej. Październik rozpieszczał nas kilkunastostopniowymi temperaturami. Listopad już taki ciepły nie będzie. Mróz prędzej czy później nadejdzie. A kiedy spadnie pierwszy śnieg? Wedle przywoływanych wcześniej prognoz będzie to najpewniej w grudniu. Przypomnijmy, że w górach białych puch rozgościł się już dawno.

Sonda
Będziecie oszczędzać na ogrzewaniu w czasie nadchodzącej zimy?
Co, jeśli nie gaz? Jakie ogrzewanie wybrać
Nasi Partnerzy polecają