pogoda

i

Autor: Shutterstock Mroźna i śnieżna zima jednak zaatakuje Polskę?! Sprzeczne prognozy długoterminowe

Mroźna zima 22/23?

Mroźna i śnieżna zima jednak zaatakuje Polskę?! Sprzeczne prognozy długoterminowe

2022-10-06 6:22

Jaka będzie zima 2023/23 w Polsce? To pytanie zadaje sobie mnóstwo naszych rodaków, zwłaszcza przy rosnących cenach za ogrzewanie i energię. Jaka będzie zima w tym roku? Docierają do nas sprzeczne prognozy długoterminowe dla Polski. Obawa przed mroźną i obfitującą w opady śniegu zimą jest spora. Nasza analiza poniżej.

Prognoza pogody zima 2022/2023. Jaki będzie przełom grudnia i stycznia?

Ceny gazu, energii elektrycznej, węgla i innych materiałów spędzają sen z powiek Polakom. W związku z rosnącymi kosztami, nerwowo przeglądamy prognozę pogody na zimę 2022/23. Do tej pory synoptycy mieli raczej optymistyczne wieści. Dominowały raczej temperatury powyżej normy, a konkretne opady śniegu miały być rzadkością. Zresztą, od 10 lat nie obserwowaliśmy w Polsce mroźnej i śnieżnej zimy z prawdziwego zdarzenia. Czy zatem jest szansa, że takowa nie zaskoczy nas w czasach kryzysu? - Mimo ocieplającego się klimatu i systematycznego łagodzenia się okresów zimowych, w każdej chwili może zdarzyć się wyjątek w postaci surowej zimy. Z każdą kolejnym rokiem takie ryzyko rośnie coraz bardziej - zauważają autorzy serwisu twojapogoda.pl.

Jaka będzie zima w tym roku? Sprzeczne prognozy długoterminowe

Według prognoz długoterminowych, przekazywanych przez najpoważniejsze ośrodki meteorologiczne, zima ma być łagodna i "wyrozumiała" w czasach kryzysu energetycznego. Niestety ten pozytywny scenariusz może zostać zakłócony przez bardzo poważne zdarzenie, które miało miejsce na początku 2022 roku.

- Jest nim potężna erupcja podmorskiego wulkanu na Wyspach Tonga. Do atmosfery trafiły gigantyczne ilości pary wodnej. Ocieplenie dolnej stratosfery rozszerza się i niebawem może zacząć wpływać na systemy pogodowe na północnej półkuli, w tym również nad Atlantykiem, gdzie ujemny wskaźnik NAO, będzie skutkować osłabianiem się wyżów i niżów. Brak dominującego ośrodka barycznego nad Europą zwykle kończy się mroźniejszą zimą. Nie jest to jeszcze pewne, natomiast takie może być pokłosie odległej erupcji wulkanicznej - czytamy na stronie twojapogoda.pl.

Na ten moment nie ma co siać paniki, ale na pewno trzeba monitorować sytuację. Prognozy długoterminowe i codziennie regularnie analizujemy i odświeżamy w naszym serwisie. Warto też śledzić komunikaty IMGW. Miejmy nadzieję, że pogoda nie będzie sprzyjać Władimirowi Putinowi, który z pewnością wykorzystałby niekorzystne warunki do szantażowania świata. Tymczasem polecamy rozwiązanie naszego quizu o ekstremalnych rekordach pogodowych w naszym kraju. Zamieszczamy go pod tekstem.

Ekstremalne rekordy pogodowe w Polsce

Pytanie 1 z 10
Najwyższa temperatura powietrza została zanotowana w Prószkowie w woj. opolskim. Ile wynosiła?
Białystok. Kwietniowy atak zimy. Osiedle zasypane śniegiem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE