Pogoda na weekend

i

Autor: Shutterstock Pogoda na weekend. Najnowsza prognoza IMGW.

Mroźna zima 22/23?

Mroźna i śnieżna zima jednak zaatakuje Polskę?! Sprzeczne prognozy długoterminowe

2022-10-06 6:22

Jaka będzie zima 2023/23 w Polsce? To pytanie zadaje sobie mnóstwo naszych rodaków, zwłaszcza przy rosnących cenach za ogrzewanie i energię. Jaka będzie zima w tym roku? Docierają do nas sprzeczne prognozy długoterminowe dla Polski. Obawa przed mroźną i obfitującą w opady śniegu zimą jest spora. Nasza analiza poniżej.

Prognoza pogody zima 2022/2023. Jaki będzie przełom grudnia i stycznia?

Ceny gazu, energii elektrycznej, węgla i innych materiałów spędzają sen z powiek Polakom. W związku z rosnącymi kosztami, nerwowo przeglądamy prognozę pogody na zimę 2022/23. Do tej pory synoptycy mieli raczej optymistyczne wieści. Dominowały raczej temperatury powyżej normy, a konkretne opady śniegu miały być rzadkością. Zresztą, od 10 lat nie obserwowaliśmy w Polsce mroźnej i śnieżnej zimy z prawdziwego zdarzenia. Czy zatem jest szansa, że takowa nie zaskoczy nas w czasach kryzysu? - Mimo ocieplającego się klimatu i systematycznego łagodzenia się okresów zimowych, w każdej chwili może zdarzyć się wyjątek w postaci surowej zimy. Z każdą kolejnym rokiem takie ryzyko rośnie coraz bardziej - zauważają autorzy serwisu twojapogoda.pl.

Jaka będzie zima w tym roku? Sprzeczne prognozy długoterminowe

Według prognoz długoterminowych, przekazywanych przez najpoważniejsze ośrodki meteorologiczne, zima ma być łagodna i "wyrozumiała" w czasach kryzysu energetycznego. Niestety ten pozytywny scenariusz może zostać zakłócony przez bardzo poważne zdarzenie, które miało miejsce na początku 2022 roku.

- Jest nim potężna erupcja podmorskiego wulkanu na Wyspach Tonga. Do atmosfery trafiły gigantyczne ilości pary wodnej. Ocieplenie dolnej stratosfery rozszerza się i niebawem może zacząć wpływać na systemy pogodowe na północnej półkuli, w tym również nad Atlantykiem, gdzie ujemny wskaźnik NAO, będzie skutkować osłabianiem się wyżów i niżów. Brak dominującego ośrodka barycznego nad Europą zwykle kończy się mroźniejszą zimą. Nie jest to jeszcze pewne, natomiast takie może być pokłosie odległej erupcji wulkanicznej - czytamy na stronie twojapogoda.pl.

Na ten moment nie ma co siać paniki, ale na pewno trzeba monitorować sytuację. Prognozy długoterminowe i codziennie regularnie analizujemy i odświeżamy w naszym serwisie. Warto też śledzić komunikaty IMGW. Miejmy nadzieję, że pogoda nie będzie sprzyjać Władimirowi Putinowi, który z pewnością wykorzystałby niekorzystne warunki do szantażowania świata. Tymczasem polecamy rozwiązanie naszego quizu o ekstremalnych rekordach pogodowych w naszym kraju. Zamieszczamy go pod tekstem.

Ekstremalne rekordy pogodowe w Polsce

Pytanie 1 z 10
Najwyższa temperatura powietrza została zanotowana w Prószkowie w woj. opolskim. Ile wynosiła?
Białystok. Kwietniowy atak zimy. Osiedle zasypane śniegiem
Nasi Partnerzy polecają