Zaskakująca prognoza długoterminowa na wiosnę i lato 2024 ujrzała światło dzienne. Trzeba zmienić plany

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Zaskakująca prognoza długoterminowa na wiosnę i lato 2024 ujrzała światło dzienne. Trzeba zmienić plany

Analiza ekspertów

Zaskakująca prognoza długoterminowa na wiosnę i lato 2024 ujrzała światło dzienne. Trzeba zmienić plany

2024-03-13 18:04

Prognoza długoterminowa na wiosnę i lato 2024 nie spodoba się Polakom. Jest dokładnie odwrotnie Eksperci z IMGW mają wstępny zarys tego, co może się wydarzyć w kolejnych miesiącach. Z tymi analizami powinniśmy się zapoznać, gdy będziemy planować tegoroczne wakacje. Szczegóły pogody długoterminowej dla Polski omawiamy w tym materiale.

Do tej pory w prognozach długoterminowych dla Polski skupialiśmy się przede wszystkim na świętach wielkanocnych. Na początku marca, ekspert i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski powiedział naszemu dziennikarzowi, że przełom trzeciego i czwartego miesiąca może przynieść pogodowe zaskoczenia. Wspominał o ochłodzeniu, opadach i akcentach zimowych. - Kwiecień przeplata - przypomniał znane powiedzenie specjalista z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Potwierdzenie tych słów znajdujemy również w eksperymentalnej prognozie długoterminowej, którą przekazali synoptycy. Najbliższa przyszłość nie rysuje się w kolorowych barwach. 

Dalszy ciąg materiału pod galerią z zimy stulecia w Polsce. Takie widoki obecnie tylko u nas!

Prognoza długoterminowa IMGW na wiosnę i lato 2024. Mnóstwo deszczu i ocieplenie

Eksperymentalne prognozy długoterminowe są podawane na podstawie konkretnej analizy, związanej z normą wieloletnią (1991-2020). Wynika z nich m.in., że kwietniu na terenie całej Polski przydadzą się parasole. - Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej - wskazuje IMGW na podstawie danych z modeli.

Temperatura w kwietniu powinna być w normie, czyli spodziewamy się powiewu wiosny, ale też - jak już wspominaliśmy wyżej - momentami poczujemy się jak w środku jesieni. Tak wyglądają pierwsze fragmenty kalendarzowej wiosny. W temacie maja Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie widzi wielkich sensacji, choć na południu kraju szykuje się miesiąc suchy - dotyczy to Śląska, Małopolski i Opolszczyzny. 

Czerwiec na terenie całego kraju wygląda na deszczowy, ale również bardzo ciepły. Na terenie Polski wskaźniki zapowiadają temperatury i opady "powyżej normy". Został nam jeszcze lipiec, czyli ulubiony urlopowo miesiąc Polaków. Tutaj synoptycy widzą bardzo ciepły miesiąc na południu, w centrum, na wschodzie i zachodzie. Na lipiec w normie wieloletniej wyglądają okolice Gdańska, Szczecina oraz Warmia i Mazury. 

Prognoza długoterminowa. Jak ją odczytywać?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej załączył instrukcję, która pomoże w odczytywaniu prognozie długoterminowej na kolejne miesiące. Synoptycy podkreślają, że długoterminowe analizy mają dać nam jedynie zarys tego, co może się pojawić w pogodzie. Nadal powinniśmy zapoznawać się z codziennymi i średnioterminowymi prognozami. 

- W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy” - wyjaśniają eksperci.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Nasi dziennikarze codziennie aktualizują doniesienia meteorologów i odczytują modele ze specjalistycznych stron, poświęconych pogodzie. Zachęcamy do śledzenia prognoz dziennych i długoterminowych w naszym serwisie.

Świętokrzyskie. Śnieżyca w regionie, to pogodowy armagedon
Listen on Spreaker.