Trąba powietrzna

i

Autor: YouTube/Niebezpieczne

Uwaga, ostrzeżenie przed trąbą powietrzną! Nad Polską wykryto mezocyklon

2022-08-19 18:49

Zbliżający się weekend niesie całe spektrum niebezpiecznych zjawisk pogodowych; od upałów i burze, przez ulewne deszcze, po grad z silnym wiatrem. Piątkowe (19.08.22) wyładowania atmosferyczne zaskoczyły mieszkańców północy i południa. Co ciekawe i przerażające, portal SkyPredict "Łowcy Burz" przestrzega przed mezocyklonem, który uformował się nad Słupskiem.

Burze, ulewne deszcze, wiatry i... trąba powietrzna?!

Piątek (19.08.22) jest pierwszym dniem pogodowego załamania. Docelowo, zmiana pogody uwolni nas od upałów. Nad polskim niebem chmur przybywa, wraz z nimi przyszedł deszcz i coraz silniejszy wiatr. Już w piątkowy wieczór burze przewijają się przez województwa:

  • pomorskie,
  • zachodniopomorskie, opolskie,
  • śląskie,
  • małopolskie. 

Mezocyklon nad Polską!

Tymczasem progności z portalu lowcyburz.pl alarmują mieszkańców północy, dokładniej Słupska. Według radaru, w tamtych okolicach uformował się mezocyklon, czyli superkomórka burzowa, najgroźniejszy typ chmur burzowych.

Ze względu na szczególnie niebezpieczną sytuację między Darłowem a Ustką w systemie SkyPredict 2 wydano ostrzeżenie 3 stopnia z adnotacją o możliwej trąbie powietrznej, opadach dużego gradu oraz porywistym wietrze - czytamy.

Przypomnijmy, że w sobotę (20.08.22) Polska pozostanie w obszarze obniżonego ciśnienia, w bardzo ciepłym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego. Wystąpią niewielkie wahania ciśnienia, a upalne temperatury wciąż mogą męczyć. W niedzielę nad zachodnią połowę Polski napływać będzie nieco chłodniejsza masa powietrza zwrotnikowego, a ciśnienie zacznie rosnąć.

Sonda
Pogoda w Polsce - jaką temperaturę lubisz najbardziej?
Nasi Partnerzy polecają