Upał w Polsce. Mieszkańcy tych miast będą cierpieć najbardziej! [PROGNOZA POGODY]

i

Autor: Agnieszka Stus - czytelnik Upał w Polsce. Mieszkańcy tych miast będą cierpieć najbardziej! [PROGNOZA POGODY]

Upały w Polsce. Mieszkańcy tych miast będą cierpieć najbardziej! Prawdziwa gehenna [PROGNOZA]

2022-06-28 16:43

Upały przetaczają się przez niemal całą Polskę i w towarzystwie tropikalnych nocy poważnie dają się nam we znaki. Synoptycy IMGW publikują szczegółową prognozę na najbliższe dni, a wraz z nią ostrzeżenia pogodowe dla poszczególnych regionów. Niestety, zawrotne temperatury szybko nas nie opuszczą, a już dołączają do nich burze. Gdzie będzie najgorzej? Mieszkańcy tych miast będą musieli znieść temperaturę nawet 37 stopni Celsjusza.

Upały od kilku dni przetaczają się przez niemal całą Polskę. We wtorek (28.06.22) od zawrotnych temperatur "odpoczywają" mieszkańcy zachodnich regionów, bo upał nieco tam zelżał, ale tylko na ten jeden dzień. Front skwaru przesunął się na razie na wschód, przez co aż do piątku (01.07.22) w województwie podkarpackim, małopolskim i lubelskim temperatura będzie nie do zniesienia! Służby IMGW już teraz informują, że w tych regionach odnotujemy do 35-37°C (obowiązują tam ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed upałami).

Polecamy: Robisz to w czasie upałów, żeby się ochłodzić? To mit, nie daj się nabrać! Te sposoby na upał przynoszą odwrotny skutek

Sonda
Czy masz już dość upałów?

Przez pas centralnej Polski przetacza się natomiast front burzowy: od Płocka, przez Warszawę, Skierniewice, Radom, Kielce, Tarnobrzeg i Tarnów obowiązują alerty pogodowe drugiego stopnia przed burzami z gradem. Zostały wydane do wtorkowego, późnego wieczora. 

W środę (29.06.22) zachmurzenie się zmniejszy, przelotne opady deszczu odnotujemy na zachodzie i północy, ale na terenie przytłaczającej większości kraju temperatury znów poszybują w okolice  30°C do 35°C, chłodniej będzie tylko na Pomorzu (ok. 25-29°C).

Czwartek i piątek najgorętsze dla zachodnich województw

W czwartek (30.06.22) znów powrót deszczu, którego unikną tylko wschodnie województwa, ale i niesamowitych upałów. Temperatura maksymalna od 31°C do 36-37°C (najgoręcej na zachodzie), a nad morzem od 22°C do 25°C. Ostrzeżenia pogodowe przed upałem obejmą cała Polskę, będzie duszno i parno. 

Zobacz też: Prezydent zwołał sztab kryzysowy ds. upałów. Tak Rafał Trzaskowski walczy z żarem lejącym się z nieba

Piątek, czyli pierwszy dzień lipca, to kolejny wyjątkowo gorący dzień dla województw z zachodu i centrum Polski: temperatura poszybuje do 37-38°C. To już naprawdę notacje zbliżone do tych rekordowych...a pamiętajmy, że wciąż mamy do czynienia z tropikalnymi nocami, które nie pozwalają nawet na chwilę wytchnienia. W trakcie weekendu też nie ma co liczyć na przyjemniejszą aurę. Modele IMGW sugerują temperaturę maksymalną od 23°C do 33°C w centrum, na południu, zachodzie i wschodzie, a ok. 22°C nad morzem. Niedziela nie przyniesie istotnych zmian, choć temperatura może nieznacznie spaść - do okolic 29°C.

Nasi Partnerzy polecają