Upały w Polsce. Nadciągają burze. Co nas czeka? Prognoza IMGW. Ostrzeżenia I i II stopnia

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/Brigipix Upały w Polsce. Nadciągają burze. Co nas czeka? Prognoza IMGW. Ostrzeżenia I i II stopnia

Afrykańskie upały

Upały i burze w Polsce. Ekstremalna pogoda. IMGW wydał ostrzeżenia I i II stopnia!

2022-08-15 17:45

To wilgotne i gorące powietrze napływające do nas znad Ukrainy i Morza Czarnego przyniesie potężną zmianę pogody, która wywoła ekstremalne zjawiska – afrykańskie upały i groźne punktowe burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia, które obejmują większość regionów Polski. Gdzie będzie najgorzej? Nadciągają upały i potężne burze!

Rozproszone burze, które będą pojawiać się punktowo, w różnych rejonach kraju i upały powyżej 30 stopni zapowiada na poniedziałkowe (15.08) popołudnie synoptyk IMGW Ewa Łapińska. Taką aurę niesie napływające znad Ukrainy i Morza Czarnego ciepłe i wilgotne powietrze. To jednak dopiero początek, bo przed nami cały, jeszcze bardziej ekstremalny, tydzień!

Ekstremalna pogoda i potężna zmiana. Prognoza pogody 15.08

Z upływem dnia będzie się pojawiać coraz więcej chmur i lokalne burze z opadami – zapowiada Łapińska. – Może być tak, że na jednym krańcu miejscowości będziemy mieli ulewę, a kilkaset metrów dalej ledwie pokropi.

Ze względu na rozproszony charakter burz, jak zaznaczają synoptycy, trudno wskazać konkretne regiony, w których wystąpią nawałnice. Prawdopodobnie najwięcej gwałtownych zjawisk pogodowych będzie na zachodzie i południu Polski. Lokalnie może wystąpić grad.

Jednak poniedziałkowa, szalona pogoda, to dopiero skromna zapowiedź tego, co przed nami.

Kto zatruł Odrę? Trwają poszukiwania sprawcy ekologicznej katastrofy

Fala ekstremalnych upałów w Polsce. Żar będzie lał się z nieba

Nad Polskę napływa gorące powietrze. IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenia I i II stopnia. Obejmują one niemal cały kraj i na wschodzie obowiązują do końca tygodnia. Alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oznaczają, że konsekwencje zmiennej i ekstremalnej pogody mogą być bardzo niebezpieczne.

W najbliższych dniach, jak wynika z prognoz IMGW, temperatura maksymalna w dzień w wielu miejscach kraju wyniesie od 30 do 33 st. Celsjusza. Od wysokich temperatur nie odpoczniemy po zmroku. Czekają nas tropikalne noce z temperaturami ok. 20 st.!

Od ostrzeżeń przed upałami wolna jest jedynie część woj. lubelskiego. Dla większości kraju wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

Sonda
Wierzysz prognozom pogody?
Nasi Partnerzy polecają