Upały w Polsce. Nadciągają burze. Co nas czeka? Prognoza IMGW. Ostrzeżenia I i II stopnia

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/Brigipix Upały w Polsce. Nadciągają burze. Co nas czeka? Prognoza IMGW. Ostrzeżenia I i II stopnia

Afrykańskie upały

Upały i burze w Polsce. Ekstremalna pogoda. IMGW wydał ostrzeżenia I i II stopnia!

2022-08-15 17:45

To wilgotne i gorące powietrze napływające do nas znad Ukrainy i Morza Czarnego przyniesie potężną zmianę pogody, która wywoła ekstremalne zjawiska – afrykańskie upały i groźne punktowe burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia, które obejmują większość regionów Polski. Gdzie będzie najgorzej? Nadciągają upały i potężne burze!

Rozproszone burze, które będą pojawiać się punktowo, w różnych rejonach kraju i upały powyżej 30 stopni zapowiada na poniedziałkowe (15.08) popołudnie synoptyk IMGW Ewa Łapińska. Taką aurę niesie napływające znad Ukrainy i Morza Czarnego ciepłe i wilgotne powietrze. To jednak dopiero początek, bo przed nami cały, jeszcze bardziej ekstremalny, tydzień!

Ekstremalna pogoda i potężna zmiana. Prognoza pogody 15.08

Z upływem dnia będzie się pojawiać coraz więcej chmur i lokalne burze z opadami – zapowiada Łapińska. – Może być tak, że na jednym krańcu miejscowości będziemy mieli ulewę, a kilkaset metrów dalej ledwie pokropi.

Ze względu na rozproszony charakter burz, jak zaznaczają synoptycy, trudno wskazać konkretne regiony, w których wystąpią nawałnice. Prawdopodobnie najwięcej gwałtownych zjawisk pogodowych będzie na zachodzie i południu Polski. Lokalnie może wystąpić grad.

Jednak poniedziałkowa, szalona pogoda, to dopiero skromna zapowiedź tego, co przed nami.

Kto zatruł Odrę? Trwają poszukiwania sprawcy ekologicznej katastrofy

Fala ekstremalnych upałów w Polsce. Żar będzie lał się z nieba

Nad Polskę napływa gorące powietrze. IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenia I i II stopnia. Obejmują one niemal cały kraj i na wschodzie obowiązują do końca tygodnia. Alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oznaczają, że konsekwencje zmiennej i ekstremalnej pogody mogą być bardzo niebezpieczne.

W najbliższych dniach, jak wynika z prognoz IMGW, temperatura maksymalna w dzień w wielu miejscach kraju wyniesie od 30 do 33 st. Celsjusza. Od wysokich temperatur nie odpoczniemy po zmroku. Czekają nas tropikalne noce z temperaturami ok. 20 st.!

Od ostrzeżeń przed upałami wolna jest jedynie część woj. lubelskiego. Dla większości kraju wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

Sonda
Wierzysz prognozom pogody?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE