Space X, rakieta, start, Elon Musk

i

Autor: Offical SpaceX Photos/Flickr Historyczna misja Space X. Na orbicie sami amatorzy

Turyści już na orbicie! To nowy kosmiczny projekt Elona Muska

2021-09-16 11:19

Historyczny lot Space X! Na pokładzie kapsuły Crew Dragon są sami amatorzy i od dzisiejszej nocy znajdują się już na orbicie. Zobacz niesamowite zdjęcia z wnętrza kapsuły i widok na ziemię. Wyjaśniamy, o co chodzi w wyjątkowej misji Inspiration 4 - Space X, Elona Muska.

Space X to zrobił! Umieścił na orbicie czterech astronautów-amatorów bez ingerencji i obecności NASA ani żadnej innej rządowej agencji kosmicznej. Misja Inspiration 4 jest niezwykła z kilku powodów; poza tym, że w całości złożona z "cywilów", jest też... charytatywna! Zdradzamy szczegóły szalonego planu Elona Muska.

Zobacz też: Franken stanowi śmiertelne zagrożenie dla Polski! Leży na dnie Bałtyku i czeka na nasz ruch

Sonda
Odważył(a)byś się na taki lot?

Turyści na orbicie. Inspiration 4 zrobił to po raz pierwszy w historii

Wszyscy amatorzy przeszli naturalnie sześciomiesięczne szkolenie, które miało przygotować ich na wymogi podróży, ale - co do zasady - nie są profesjonalistami. Poza tym, misja Elona Muska jest też charytatywna, bo Inspiration 4 ma zebrać od darczyńców 200 mln dolarów dla szpitala St. Jude Children's Research Hospital w Memphis w stanie Tennessee.

Zbiórkę na tę placówkę znajdziesz pod tym linkiem.

Kim są ludzie na orbicie?

Na pokładzie Dragona, czyli kapsuły która w czwartek ok. 2.00 w nocy (czasu polskiego) dotarła na orbitę jest czwórka astronautów-amatorów. Szefem misji jest biznesmen-miliarder oraz pilot-kaskader Jared Isaacman, który wykupił też miejsca na pokładzie dla trzech pozostałych członków załogi:

  • lekarki Hayley Arceneaux,
  • geolożki Sian Proctor (ma pełnić rolę pilota),
  • informatyka Chrisa Sembroskiego.

To oni!

Turyści w kosmosie już byli, ale...

To fakt; turystyczne rejsy do umownej granicy kosmosu i z powrotem już się odbywały, ale z jedną różnicą. Te komercyjne loty Space X - Blue Origin i Virgin Galactic - docierały jedynie na granicę przestrzeni kosmicznej, spędzając w stanie nieważkości tylko kilka minut. Tym razem jest inaczej, bo astronauci spędzą w przestrzeni kosmicznej co najmniej 3 dni!

Warto też wspomnieć o Rosyjskim Sojuzie, bo i tam udawali się płacący klienci. Niemniej, wszystkie przypadki, aż do misji Space X, odbywały się w towarzystwie profesjonalnych astronautów z agencji kosmicznych.

Rozpoznajesz ten głos? Daj znać jeśli do ciebie tez dzwonił ten oszust

Cywile będą latać w kosmos

Po Inspiration 4 w planach są już teraz cztery kolejne prywatne loty cywilów, z czego pierwszy planowany jest na styczeń 2022 r. Ambicje SpaceX sięgają jeszcze dalej - Musk chce w ciągu najbliższych lat wysłać prywatny lot w orbitę wokół Księżyca. Do tego potrzebne będzie ukończenie prac nad statkiem Starship, który docelowo ma służyć też w załogowych lotach na Marsa.

Poza SpaceX, w tym roku planowane są dwa inne prywatne loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - w październiku poleci tam rosyjska ekipa mająca nakręcić film fabularny, a w grudniu na pokładzie Sojuza wyruszy japoński miliarder Yusaku Maezawa

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany