tsunami, fala

i

Autor: pixabay.com/zdjęcie poglądowe Tsunami zaleje Europę? To przewidywania naukowców

Tsunami spustoszy Europę? Ten scenariusz budzi grozę. Armagedon na oczach ludzi

2021-09-13 14:36

Kilkunastometrowe tsunami zaleje Europę na naszych oczach? Na nasze nieszczęście, to nie fabuła filmu katastroficznego, a realne obawy naukowców. Bill McGuire podczas Brytyjskiego Festiwalu Nauki w Chelmsford wygłosił przerażającą prognozę. Jeżeli się spełni, czeka nas los podobny do mitycznej Atlantydy.

Historię kataklizmu opisanego przez McGuire'a przekazał portal natureworldnews.com. Jak nietrudno się domyślić, podstawą obaw jest globalne ocieplenie, a dokładniej szybkie topnienie pokryw lodowych na Grenlandii. Z narracji profesora wynika, że takie topnienie lądolodu może doprowadzić do potężnych trzęsień ziemi pod dnem Atlantyku, tym samym tworząc gigantyczne tsunami, które uderzy na zachód od Wielkiej Brytanii. 

To z pewnością może mieć wpływ na Wielką Brytanię. Nie jest to pewne, ale ludzie, którzy pracowali nad tym, twierdzą, że spekulowali na temat [...] reakcji sejsmicznej na obszarze Grenlandii w ciągu dziesięcioleci. Wielka Brytania jest na linii ognia

O co chodzi z reakcją sejsmiczną? Według profesora, topnienie lądolodu Grenlandii zmniejsza nacisk na skorupę ziemską i to właśnie ten proces zwiększa aktywność sejsmiczną. Co więcej, portal Twojapogoda.pl relacjonując wypowiedzi profesora przywołuje przykład trzęsienia ziemi z 2008 roku, które nawiedziło m.in. dno Morza Bałtyckiego i było odczuwalne chociażby na zachodnim Pomorzu - wstrząsy w grudniu 2008 r. były dalekim echem silnego trzęsienia ziemi (5,3 stopni w skali Richtera), z epicentrum w południowej Szwecji.

Gigantyczne tsunami. To już się stało

Portal natureworldnews.com przypomina, że do podobnego zdarzenia już właściwie doszło. Około 8 tysięcy lat temu na skraju norweskiego szelfu kontynentalnego miało miejsce największe znane podmorskie osuwisko. Zapadło się wtedy 3000 km sześciennych, a cały proces nazwano Storegga. Tsunami, które wtedy się pojawiło miało wysokość pomiędzy 16 a 80 stóp (czyli około 24 metry). Uważa się, że powtórka z takiej katastrofy zniszczyłaby dzisiejszą Szkocję i wschodnie wybrzeże.

Pogodowy armagedon w Krakowie

Bill McGuire: "Czuję, że powinienem sprostować..."

Po publikacji portalu, profesor odniósł się do sprawy raz jeszcze, nieco studząc nastroje. Na Twitterze napisał:

Czuję, że powinienem zaznaczyć, że ta historia została podkręcona przez gazety. To zagrożenie, ale na przyszłość… prawdopodobnie!

Nasi Partnerzy polecają