Tropikalne upały i burze jednego dnia! Pogoda na 15 sierpnia zaskoczy [Prognoza IMGW na 15.08.2023]

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Tropikalne upały i burze jednego dnia! Pogoda na 15 sierpnia zaskoczy [Prognoza IMGW na 15.08.2023]

Szalone warunki

Tropikalne upały i burze jednego dnia! Pogoda na 15 sierpnia zaskoczy [Prognoza IMGW na 15.08.2023]

2023-08-14 16:02

Pogoda na wtorek (15 sierpnia 2023 r.) dla Polski, przekazana przez ekspertów IMGW (Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej) zapowiada szalony pod względem warunków atmosferycznych dzień wolny od pracy. Trzeba się przygotować na tropikalne upały do 35 stopni. To jednak nie wszystko, ponieważ zaatakują nas też burze. Szczegóły poniżej.

Sprawdzają się wcześniejsze prognozy na 15 sierpnia. We wtorek warunki atmosferyczne będą miały olbrzymi wpływ na plany Polaków. Upalne lato wprowadziło się do naszego kraju i w najbliższych godzinach z pewnością to odczujemy. Swoje zrobią również opady deszczu i burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przekazał, że Polska będzie na skraju płytkiego i rozległego niżu z ośrodkiem przemieszczającym się znad Wysp Brytyjskich nad Morze Północne. W ciągu dnia na północnym zachodzie Polski pogodę będzie kształtować linia zbieżności. Z południowego zachodu będzie napływać powietrze zwrotnikowe, jedynie początkowo na północy będzie jeszcze zalegać powietrze polarne morskie ciepłe. Co to oznacza w kontekście najbliższych godzin? 

Jaka będzie jutro pogoda? Wtorek, 15 sierpnia 2023 r.

IMGW podaje, że w ciągu dnia, na przeważającym obszarze kraju będzie słonecznie, jedynie na północy oraz Ziemi Lubuskiej zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i tam miejscami przelotne opady deszczu i burze.

- Wysokość opadów w czasie burz około 15 mm. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany i porywisty, południowy i południowo-wschodni, w czasie burz porywy do 65 km/h. W Sudetach wiatr w porywach do 60 km/h - przekazują synoptycy w prognozie na 15 sierpnia.

Pogoda na jutro. Upały i temperatura 15.08.2023

Tropikalne upały znów są w Polsce. We wtorek (15 sierpnia 2023 r.) nie powinniśmy zbyt długo przebywać na pełnym słońcu. Temperatura maksymalna przeważnie od 31°C do 34 stopni Celsjusza; chłodniej w rejonach podgórskich od 28°C do 31°C, a nad samym morzem od 26°C do 28°C - podaje IMGW. Na 34-35 stopni mogą liczyć mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, Warszawy, Poznania, a na Warmii i Mazurach możliwe nawet 35 stopni Celsjusza. W Gdańsku i na Helu w okolicach 30-31 stopni.

Prognoza IMGW na noc z wtorku na środę, 15/16 sierpnia 2023 r.

Synoptycy Instytutu przewidują na noc z wtorku na środę pogodny klimat, jedynie na zachodzie i Pomorzu okresami wzrost zachmurzenia do dużego i tam przelotne opady deszczu i burze. Wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura minimalna od 17°C do 21°C, w obszarach podgórskich od 14°C do 17°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych, na zachodzie i Pomorzu zmienny z przewagą kierunków zachodnich i północnych. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h. Prognozy będziemy aktualizować w naszym serwisie.

Sonda
Wolisz deszcz czy upał?
Baseny ratują przed upałem. Warszawiacy ruszyli na pływalnie