Tropikalne noce w Polsce

i

Autor: SHUTTERSTOCK Tropikalne noce w Polsce

Upały nie odpuszczają!

Tropikalne noce w Polsce. Ponad 20 stopniu w środku nocy! Prognoza pogody IMGW

2022-07-21 17:37

Tropikalne noce w Polsce! Ekspert IMGW nie pozostawia żadnych wątpliwości. Nawet w nocy o północy będzie nieznośnie gorąco, wręcz upalnie. Termometry mogą pokazywać ponad 20 kresek na plusie. Takie temperatury w dzień ucieszyłyby wielu, ale w nocy? To już przesada! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed nieznośną pogodą i tropikalnymi nocami!

Tropikalne noce w Polsce. Upał nie odpuszcza. Prognoza pogody

Nawet w środku nocy będzie nieznośnie gorąco – wynika z prognozy pogody instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ci, którzy po upalnym czwartku czekają na chłodniejszą noc, mogą się rozczarować. Temperatura spadnie, ale nadal będzie bardzo ciepło. W wielu miejscach nawet w nocy o północy będzie ponad 20 stopni!

Zobacz koniecznie: Gradobicia, wichury i burze kontra upały. Wkrótce wydarzy się jeszcze to! Pogoda oszalała [Prognoza IMGW na 22.07.2022]

W nocy z czwartku na piątek w zachodniej i centralnej części Polski będziemy mieli do czynienia z tak zwanymi tropikalnymi nocami – potwierdza Anna Woźniak z Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB, cytowana przez PAP.

Tropikalne noce – czyli jakie? Fala upałów w Polsce

Określenia „tropikalne noce” używa się wówczas, gdy temperatura po zachodzie słońca nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Zdaniem specjalistów, występowanie zjawiska dla mieszkańców domów pozbawionych klimatyzacji wiąże się z problemami z zasypianiem, duchotą i brakiem wypoczynku i regeneracji. Dotyczy to szczególnie terenów miejskich, gdzie wśród budynków powstają wyspy ciepła utrzymujące się przez wiele godzin.

Szalona prognoza dla Polski. 43 stopnie w cieniu?!

Ostatniej nocy tropikalne noce miały miejsce na północnym zachodzie kraju, gdzie w Słubicach temperatura minimalna wyniosła prawie 23 stopnie Celsjusza. W nocy z czwartku na piątek wartości około 20 stopni należy spodziewać się także w Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej, Kujawach i w zachodniej części Mazowsza – mówi PAP Anna Woźniak z IMGW-PIB.

Zdaniem synoptyków dopiero z soboty na niedzielę spodziewany jest w Polsce front atmosferyczny, który powinien przynieść w całym kraju obniżenie temperatury poniżej 30 stopni Celsjusza.

Upał w Polsce. Ekstremalnie wysokie temperatury

Niemal w całym kraju obowiązują ostrzeżenia pogodowe wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alerty najwyższego poziomu (trzeciego stopnia) dotyczą zachodniej części kraju. Większość Polski jest objęta ostrzeżeniami II stopnia. Tylko na północnym wschodzie kraju nie wydano ostrzeżeń – tam jest najchłodniej. Pogodowe alerty IMGW będą obowiązywały także w piątek, a miejscami również w sobotę. Dopiero weekend może przynieść znaczące ochłodzenie.

Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?
Nasi Partnerzy polecają