Niezwykły obiekt wkrótce przeleci nad naszymi głowami. Wypatruj go na niebie!

i

Autor: Miriam Espacio, Pavel Danilyuk / CC0 / pexels.com Niezwykły obiekt wkrótce przeleci nad naszymi głowami. Wypatruj go na niebie!

To jedyna okazja!

To wkrótce przeleci nad naszymi głowami. Wypatruj niezwykłego obiektu na niebie!

2023-09-08 23:03

To zjawisko z pewnością ucieszy nie tylko miłośników astronomii. We wrześniu warto spojrzeć w niebo, gdyż będzie można na nim dostrzec wyjątkowy obiekt. To odkryta całkiem niedawno kometa C/2023 P1 Nishimura, którą przy sprzyjających warunkach będzie można podziwiać gołym okiem. Kiedy będzie można ją zobaczyć?

Nie tylko Wrześniowe Perseidy

Noce na przełomie lata i jesieni przyniosą nie tylko deszcz spadających gwiazd w postaci Wrześniowych Perseidów. W tym czasie na niebie będzie można zaobserwować kometę C/2023 P1 Nishimura, która została odkryta pod koniec sierpnia. Co bardzo istotne, do jej podziwiania nie będzie potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt.

Kiedy zobaczymy kometę C/2023 P1 Nishimura?

Jak informuje portal geekweek.interia.pl, kometę będzie można podziwiać na niebie już w najbliższych dniach. Według szacunków naukowców, 10 września będzie ona już na tyle jasna, że przy dobrych warunkach atmosferycznych będzie można ją dostrzec bez konieczności używania specjalistycznego sprzętu. Czasu na obserwację jest jednak niewiele.

Jak czytamy na facebookowym profilu AstroLife "kometa widoczna jest nad ranem, nisko na północnym wschodzie na około 1,5 godziny przed wschodem Słońca. Niestety z każdym dniem widoczna jest coraz niżej, na tle coraz jaśniejszego nieba. Powolutku zbliża się do punktu najbliższego Ziemi, który osiągnie 12 września".

Później jej obserwacja może być już niemożliwa, gdyż kometa będzie znajdowała się na tle Słońca. Istnieje również prawdopodobieństwo, że do tego czasu kometa po prostu się rozpadnie.

Jak obserwować kometę?

Najlepszym miejscem do obserwacji zjawisk astronomicznych są miejsca oddalone od terenów zurbanizowanych, czyli m.in. dużych miast. Chodzi przede wszystkim o duże zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem emitowanym z miejskich ulic czy zakładów przemysłowych. Jednak nawet w pobliżu dużych miast znajdują się miejsca, w których natężenie światła jest nieco mniejsze, co pozwala na dobrą obserwację nocnego nieba. Wystarczy wsiąść w samochód lub na rower i wybrać się kilka kilometrów za miasto, najlepiej w okolice dużych zbiorników wodnych lub lasów i pól, czyli wszędzie tam, gdzie panują naturalne ciemności. Bardzo pomocna może się tutaj okazać mapa natężenia światła, którą znajdziecie poniżej.

Bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem przy obserwacji nieba jest oczywiście pogoda. Niebo powinno być przede wszystkim pozbawione chmur, co może być nieco kłopotliwe, biorąc pod uwagę ostatnie zawirowania w pogodzie. Zachmurzone niebo, które we wrześniu nie jest rzadkością, niestety nie sprzyja obserwacji jakichkolwiek zjawisk atmosferycznych, dlatego warto na bieżąco śledzić lokalne prognozy pogody.

QUIZ. Planety układu słonecznego. Prościzna? Większość pada przy ósmym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Którą planetą w kolejności od słońca jest Mars?
Te owady budzą odrazę, ale są bardzo pożyteczne