Częściowe zaćmienie Księżyca w październiku 2023

i

Autor: Andrea Piacquadio, Lucas Pezeta / CC0 / pexels.com, gk Częściowe zaćmienie Księżyca w październiku 2023

Nie przegap!

To się wydarzy w sobotni wieczór, 28 października. Następna szansa dopiero za półtora roku. Nie przegap okazji!

2023-10-27 12:26

To zjawisko zdarza się dość rzadko i jest bardzo oczekiwane nie tylko przez pasjonatów astronomii. Przed nami niecodzienna okazja, by podziwiać zaćmienie Księżyca. I choć będzie ono tylko częściowe, zapowiada się spektakularny pokaz na niebie, który będą śledzić tysiące, a nawet miliony osób w wielu krajach Europy. Kiedy przypada zaćmienie Księżyca i jak je obserwować w Polsce? Wyjaśniamy!

Czym jest zaćmienie Księżyca?

Zjawisko zaćmienia Księżyca polega na ustawieniu się Słońca, Ziemi i Księżyca w jednej linii. Ziemia rzuca cień na tarczę Księżyca i jego część, lub w przypadku pełnego zaćmienia - całość, robi się zdecydowanie ciemniejsza. Najbliższe zaćmienie będzie częściowe, co oznacza, że tylko część tarczy naszego satelity zostanie zasłonięta przez cień Ziemi.

Kiedy nastąpi zaćmienie Księżyca?

Najbliższe częściowe zaćmienie Księżyca nastąpi w sobotę, 28 października i zacznie się o godz 20:01. W tym czasie Księżyc będzie znajdował się w fazie pełni. Jednak najbardziej spektakularną część tego zjawiska będzie można podziwiać dopiero po godz. 21:35, gdy Księżyc znajdzie się w strefie półcienia. Maksimum nastąpi o godz. 22:14, gdy 12 procent tarczy Księżyca zostanie zasłonięte cieniem Ziemi. Po tym momencie cień będzie się zmniejszał, a po północy będzie już niewidoczny. Zjawisko będzie dobrze widoczne z terytorium Polski.

Jak obserwować zaćmienie Księżyca?

W przeciwieństwie do zaćmienia Słońca, do obserwacji zaćmienia Księżyca nie jest potrzebny żaden sprzęt chroniący nasz wzrok. To zjawisko można obserwować gołym okiem. Z pewnością, dla lepszej obserwacji, przyda się teleskop lub nawet zwykła lornetka. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem". Bardzo pomocna może się okazać specjalna mapa, którą prezentujemy poniżej.

Ważnym, jeśli nie najważniejszym czynnikiem, który sprzyja podziwianiu zaćmienia Księżyca jest oczywiście pogoda. Niebo musi być bowiem bezchmurne. Warto więc śledzić na bieżąco prognozy pogody.

Kiedy będzie kolejne zaćmienie Księżyca w Polsce?

Ci, którzy przegapią październikowe częściowe zaćmienie Księżyca, na kolejną szansę zobaczenia tego zjawiska w Polsce będą musieli poczekać prawie półtora roku, do 29 marca 2025 r. Natomiast na całkowite zaćmienie Księżyca w Polsce będziemy musieli poczekać trochę dłużej, bo prawie dwa lata. To zjawisko będzie widoczne w Polsce 25 września 2025 r.

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim księżycu?

Pytanie 1 z 10
Księżyc to jedyne ciało niebieskie otaczające Ziemię
Te owady budzą odrazę, ale są bardzo pożyteczne
Nasi Partnerzy polecają