To nie koniec burz w Wielkopolsce. Ostrzeżenie dla całego regionu

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe To nie koniec burz w Wielkopolsce. Ostrzeżenie dla całego regionu

Burze 20 czerwca w Wielkopolsce. IMGW wydało ostrzeżenia! Alert pogodowy, groźne burze zwłaszcza na południu regionu

2022-06-20 8:16

Burze ponownie przejdą przez województwo wielkopolskie. Zapowiada się gwałtowne załamanie pogody. Tak wynika z porannego ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Prognoza pogody na 20 czerwca nie napawa optymizmem. Wydano ostrzeżenia IMGW dla Wielkopolski. Szczególnie niebezpiecznie może zrobić się na południu regionu.

Burze w Wielkopolsce. IMGW ostrzega

W miniony weekend mieliśmy potężne upały, które skończyły się wyładowaniami atmosferycznymi. W niedzielę (19 czerwca) niemal przez całą Wielkopolskę przeszły burze z deszczem. Tylko w Poznaniu mieliśmy dwa takie zjawiska w ciągu kilku godzin. Okazuje się, że to nie koniec niebezpiecznych zjawisk. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Miejscami grad - informuje IMGW i dodaje, że "najbardziej intensywne zjawiska wystąpią w godzinach popołudniowych i wieczornych".

Ostrzeżenie o burzach z gradem obowiązuje niemal w całej Wielkopolsce w poniedziałek (20 czerwca) między godz. 11:00, a 18:00.

Ostrzeżenie IMGW. Gdzie jest burza?

Najbardziej niebezpiecznie może być w południowych powiatach regionu. Tam ostrzeżenie ma drugi stopień. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 35 mm, oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami grad. Najbardziej intensywne zjawiska wystąpią w godzinach popołudniowych i wieczornych - przekazuje IMGW. Burze tam mogą się pojawić między godz. 14:00, a 21:00.

Jak zachować się w trakcie burzy?

Co zrobić, gdy jesteśmy poza domem i zastanie na burza? O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Oto najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania jeśli nie ma takiej możliwości:

  • Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi, niestabilnymi konstrukcjami, np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny;
  • Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje.
  • Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół);
  • Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy;
  • Wyjdźmy natychmiast z wody;
  • Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.

Czasami zdarza się, że jedziemy samochodem, gdy rozpęta się burza z piorunami. Co wtedy? Najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania to:

  • Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy;
  • Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa;
  • Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.
Sonda
Czy boisz się burzy?
Burza w lubelskim, właściciel auta miał wiele szczęścia