Takiego deszczu meteorów jeszcze nie widziałeś! Tej nocy nie prześpisz spokojnie

i

Autor: Kevin Phillips / CC0 / pixabay.com Takiego deszczu meteorów jeszcze nie widziałeś! Tej nocy nie prześpisz spokojnie

Takiego deszczu meteorów jeszcze nie widziałeś! Tej nocy nie prześpisz spokojnie

2022-05-30 16:43

Zdaniem naukowców, będzie to najprawdopodobniej pierwsze takie zjawisko na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Wyjątkowo "obfity" deszcz meteorów sprawi, że nocne niebo będą obserwować z zapartym tchem nie tylko miłośnicy astronomii. Na nocnym niebie bowiem można zobaczyć pozostałości komety, która przeleciała w okolicy Ziemi 27 lat temu, a także innych komet, które minęły naszą planetę przed ponad 100 laty! Taka "kumulacja" sprawi, że dla wielu ta noc będzie wyjątkowo bezsenna.

W nocy z poniedziałku na wtorek (30-31 maja), na niebie będzie można zobaczyć przelatujące pozostałości komety 73P/Schwassmann-Wachmann, która przecięła orbitę ziemską w 1995 roku. To jednak nie wszystko. Jak informuje serwis twojapogoda.pl, towarzyszyć jej będą resztki "kosmicznego gruzu" sprzed dziesiątek lat, a dokładniej z 1892 i 1897 roku. Oznacza to, że będzie to największy deszcz meteorów od kilkudziesięciu lat.

Kiedy obserwować deszcz meteorów?

"Spadające gwiazdy" będzie można obserwować dosłownie przez całą noc z 30 na 31 maja 2022 r. Pierwsze mają pojawić się na niebie około godz. 18:00, a następnie około godz. 2:00 i tuż przed świtem. Będzie można je dostrzec na południowej i zachodniej części nieba, wysoko nad horyzontem.

Czytaj też: Atak zimy w Koszalinie! Ulice były białe, dachował samochód

Jak obserwować spadające gwiazdy?

Do obserwacji deszczu meteorytów nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Ważne jest, by spadające gwiazdy oglądać z dala od dużych skupisk sztucznego światła, czyli za miastem, w oddaleniu od zabudowań. Dobrym miejscem do obserwacji są okolice lasów, pól i dużych zbiorników wodnych. Bardzo przydatna może się okazać mapa natężenia światła, dzięki której można znaleźć idealne miejsce do obserwacji spadających gwiazd. Istotnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem jest także pogoda. Do obserwacji gwiazd niezbędne jest bowiem bezchmurne niebo. Warto więc śledzić bieżące prognozy pogody.

Czytaj też: Ksiądz Izabela Sikora: "Pięknie, że się różnimy". Zobacz rozmowę z jedną z pierwszych kobiet-księży w Polsce [WIDEO]

QUIZ. Jaka to planeta? Krótka podpowiedź musi wystarczyć!

Pytanie 1 z 12
Jest trzecią planetą Układu Słonecznego, licząc od jego centrum.
Pełnia Truskawkowego Księżyca
Nasi Partnerzy polecają