Tajemniczy obiekt przeleci nad naszymi głowami i będzie jasny jak Wenus. Zapamiętaj tę datę!

i

Autor: Dick Hoskins, Francis Seura / CC0 / pexels.com Tajemniczy obiekt przeleci nad naszymi głowami i będzie jasny jak Wenus. Zapamiętaj tę datę!

To warto zobaczyć!

Tajemniczy obiekt przeleci nad naszymi głowami i będzie jasny jak Wenus. Zapamiętaj tę datę!

2024-07-17 13:53

Świeci jaśniejszym światłem niż wiele gwiazd i jest jaśniejsza od wielu gwiazd, co oznacza, że będzie można dostrzec ją gołym okiem, bez użycia specjalistycznego sprzętu. Pojawi się na niebie tylko raz, więc warto zapamiętać datę, kiedy będzie widoczna. Odkryta w lutym 2023 roku kometa C/2023 A3 - Tsuchinshan-ATLAS przeleci nad naszymi głowami już wkrótce!

Kometa C/2023 A3 została odkryta w lutym 2023 roku, jednocześnie odkryta przez badaczy z Obserwatorium Sutherland w RPA i chińskiego Obserwatorium Purple Mountain. Pierwotnie Tsuchinshan-ATLAS była wzięta przez naukowców za planetoidę. Jednak kolejne obserwacje wskazały, że jest to kometa.

Różni się od innych między innymi tym, że porusza się w przeciwnym kierunku niż większość obiektów układu słonecznego i jest wyjątkowo jasna, co pozwala na jej obserwację bez używania specjalistycznego sprzętu. Tsuchinshan-ATLAS jest jaśniejsza niż wiele gwiazd, a intensywność jej świecenia jest porównywalna z Wenus.

Kiedy można zobaczyć kometę C/2023 A3 - Tsuchinshan-ATLAS?

Według zapowiedzi naukowców, kometa C/2003 A3 pojawi się na naszym niebie już niebawem. Jak informuje "National Geographic", powinna być widoczna od 12 października, gdy przeleci najbliżej Ziemi, w odległości 71 milionów kilometrów. Kometę będzie można podziwiać do 19 października. Wówczas będzie znajdować się dość nisko i w tym czasie będzie tak jasna jak gwiazda pierwszej lub drugiej wielkości. Będzie można również dostrzec jej warkocz.

Do obserwacji komety C/2023 A3 - Tsuchinshan-ATLAS nie będzie potrzebny specjalistyczny sprzęt. Według zapewnień naukowców powinna być widoczna gołym okiem. Jednak dla lepszej obserwacji z pewnością przyda się teleskop. Jak w przypadku większości obiektów na nocnym niebie, warto wybrać się w miejsca położone z dala od źródeł sztucznego światła, w tym celu przydatna może się okazać specjalna mapa. Oczywiście bardzo istotnym czynnikiem jest również pogoda, gdyż niebo powinno być pozbawione chmur, co w październiku może okazać się dość trudne. Warto więc na bieżąco śledzić prognozy.

Quiz o kosmosie: Jak dobrze znasz planety Układu Słonecznego?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego: Którą planetą od Słońca jest Ziemia?
Ziemia
Pełnia Truskawkowego Księżyca