Pełnia Żniwiarzy dla wielu będzie koszmarem

i

Autor: Andrea Piacquadio / CC0 / pexels.com Pełnia Żniwiarzy dla wielu będzie koszmarem

To już niedługo!

Ta noc będzie koszmarem. Bezsenność i ataki bólu to dopiero początek. Wszystko przez pełnię Księżyca

2023-09-27 23:18

Jedni czekają na to zjawisko z niecierpliwością, inni najchętniej zrobiliby wszystko, żeby w ogóle nie istniało. Chociaż pełnia Księżyca wygląda pięknie, to dla wielu wiąże się z przykrymi skutkami ubocznymi w postaci bezsenności, koszmarów czy złego samopoczucia, a nawet ataków bólu. Zbliża się pełnia Księżyca Żniwiarzy. Kiedy będziemy mogli ją zobaczyć? Skąd wzięła się nazwa i jakie są konsekwencje pełni? Wyjaśniamy!

Pełnia Księżyca Żniwiarzy, pełnia Kukurydzianego Księżyca 2023 - skąd wzięły się nazwy?

Nazwy wrześniowej pełni Księżyca pochodzą jeszcze z czasów starożytnych i odwołują się do czasu, w którym zbierane są plony, m.in. kukurydzy. Jest to bowiem pełnia występująca na przełomie lata i jesieni. Wrześniowa pełnia pozwalała na zbieranie plonów nawet w nocy, stąd nazwa pełni Księżyca Żniwiarzy lub Kukurydzianego Księżyca. Inne nazwy to pełnia Zbiorów, pełnia Plonów, pełnia Jęczmiennego Księżyca czy pełnia Księżyca Wina.

Kiedy przypada pełnia Księżyca we wrześniu 2023?

Pełnię Księżyca Żniwiarzy lub - jak kto woli - pełnię Kukurydzianego Księżyca będzie można podziwiać w piątek, 29 września. Księżyc nabierze idealnie okrągłego kształtu o godz. 11:58. W takiej postaci będzie można podziwiać go również wieczorem, gdy zapadnie zmrok i warunki do obserwacji będą dużo lepsze.

Jak obserwować pełnię Księżyca?

Pełnię Księżyca można podziwiać nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy wyjrzeć przez okno. Nie jest do tego wymagany żaden specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka, dzięki której będziemy mogli obserwować Księżyc z mniejszego dystansu. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem". Bardzo pomocna może się okazać specjalna mapa, którą prezentujemy poniżej.

Ważnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem w tym przypadku jest również pogoda. Niebo powinno być bezchmurne, co nie zawsze może być takie oczywiste, zwłaszcza o tej porze roku, gdy pogoda jest już typowo "jesienna". Warto więc na bieżąco śledzić lokalne prognozy pogody.

Pełnia Księżyca - skutki uboczne

Pełnia Księżyca to nie tylko ciekawe zjawisko, które przyciąga miłośników astronomii i fotografii. Niestety wielu osobom to zjawisko kojarzy się z dość nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. W czasie, gdy Księżyc wchodzi w fazę pełni, wiele osób odczuwa jej oddziaływanie. Skutki mogą objawiać się bezsennością i koszmarami sennymi. Niektórzy mogą też lunatykować. Podczas pełni wiele osób jest pobudzonych, a często nawet stają się agresywne. Niektórzy w tym czasie skarżą się również na swoje zdrowie. Wśród nich jest znana piosenkarka, Edyta Górniak, która twierdzi, że podczas pełni Księżyca odczuwa ogromny ból, który nie pozwala jej wstać z łóżka. W tej fazie Księżyca nasilają się również objawy chorób psychicznych.

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim księżycu?

Pytanie 1 z 10
Księżyc to jedyne ciało niebieskie otaczające Ziemię
Te owady budzą odrazę, ale są bardzo pożyteczne
Nasi Partnerzy polecają