Czy będą białe święta 2022?

i

Autor: Elena Mozhvilo / Unsplash Czy będą białe święta 2022?

Pogoda na grudzień

Śnieg na święta 2022?! Modele pogodowe IMGW rozwiewają wątpliwości. Oto prognoza długoterminowa na Boże Narodzenie i grudzień 2022

2022-10-20 13:56

Białe święta Bożego Narodzenia, to obok słonecznego sezonu urlopowego, najbardziej pożądana przez Polaków pogoda w trakcie roku. Czy w grudniu 2022 możemy liczyć na obfite opady śniegu, które dodadzą świętom dodatkowego uroku? IMGW przedstawiło długoterminową prognozę pogody. Co pokazują modele pogodowe przygotowane przez ekspertów IMGW? Niestety, nie mamy dobrych wiadomości. Wiele osób będzie rozczarowanych!

Białe święta Bożego Narodzenia 2022? Prognoza długoterminowa IMGW na grudzień

Prognozowanie pogody na wiele dni do przodu nie należy do najłatwiejszych zajęć, jednak IMGW postanowiło podjąć się tego zadania i przedstawiło symulację warunków atmosferycznych, które mają panować w Polsce w grudniu 2022. Opracowując końcową prognozę miesięczną, IMGW-PIB wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts). Z tej prognozy wynika, że zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych, w grudniu 2022 powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Zgodnie z tymi przewidywaniami, w tym roku trudno liczyć na białe święta Bożego Narodzenia. Bardziej prawdopodobny jest deszczowy grudzień, z temperaturami uniemożliwiającymi utrzymanie się grubej warstwy białego puchu przez dłuższy czas. 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

PRZECZYTAJ: Wiemy, kiedy spadnie pierwszy śnieg w Polsce! Sensacyjna prognoza długoterminowa ekspertów IMGW. Skąd wiadomo, jaka będzie zima 2022? Te dane nie kłamią

Białe święta w 2022 roku? IMGW przedstawiło prognozę długoterminową

i

Autor: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Według długoterminowej prognozy pogody IMGW, grudzień 2022 będzie wyjątkowo ciepły.

Długoterminowa prognoza pogody na grudzień 2022. Czy spadnie śnieg i będą białe święta?

Jaki scenariusz na święta 2022 rysuje się z długoterminowej prognozy pogody? W grudniu 2022, temperatury powietrza przewyższające wieloletnią normę prognozowane są na terenie całej Polski. Wyjątkowo ciepły grudzień ma być również wyjątkowo mokry, ponieważ suma opadów atmosferycznych - według synoptyków - też ma być wyższa, niż notowana w ostatnich 30 latach. Stosunkowo niewielkie nadzieje na białe święta mogą mieć mieszkańcy miast leżących na północy Polski, takich jak: Gdańsk, Szczecin czy Koszalin. Jeśli prognoza długoterminowa się sprawdzi, to również w Warszawie czy Krakowie, Boże Narodzenie będzie bardziej jesienne, niż zimowe. Miłośnicy śniegu zdecydowanie powinni rozważyć wyjazd na święta w Tatry. Co prawda, w Zakopanem temperatury w grudniu 2022 też mają być wyższe niż zwykle, ale ze względu na niską normę wieloletnią, tegoroczna anomalia musiałaby działać w zimowej stolicy Polski szczególnie mocno, by całkowicie pozbawić góry dekoracji z białego puchu.

Jak wskazuje IMGW, kierując się prognozami długoterminowymi należy jednak pamiętać, że nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

Białe święta w 2022 roku? IMGW przedstawiło prognozę długoterminową

i

Autor: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Tabela prognozowanych przez IMGW średnich temperatur powietrza w polskich miastach w grudniu 2022.
Sonda
Czy nie możesz doczekać się śniegu na święta?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany