Białe święta Bożego Narodzenia 2022? Prognoza długoterminowa IMGW na grudzień
Prognozowanie pogody na wiele dni do przodu nie należy do najłatwiejszych zajęć, jednak IMGW postanowiło podjąć się tego zadania i przedstawiło symulację warunków atmosferycznych, które mają panować w Polsce w grudniu 2022. Opracowując końcową prognozę miesięczną, IMGW-PIB wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts). Z tej prognozy wynika, że zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych, w grudniu 2022 powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Zgodnie z tymi przewidywaniami, w tym roku trudno liczyć na białe święta Bożego Narodzenia. Bardziej prawdopodobny jest deszczowy grudzień, z temperaturami uniemożliwiającymi utrzymanie się grubej warstwy białego puchu przez dłuższy czas.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.
Polecany artykuł:
Długoterminowa prognoza pogody na grudzień 2022. Czy spadnie śnieg i będą białe święta?
Jaki scenariusz na święta 2022 rysuje się z długoterminowej prognozy pogody? W grudniu 2022, temperatury powietrza przewyższające wieloletnią normę prognozowane są na terenie całej Polski. Wyjątkowo ciepły grudzień ma być również wyjątkowo mokry, ponieważ suma opadów atmosferycznych - według synoptyków - też ma być wyższa, niż notowana w ostatnich 30 latach. Stosunkowo niewielkie nadzieje na białe święta mogą mieć mieszkańcy miast leżących na północy Polski, takich jak: Gdańsk, Szczecin czy Koszalin. Jeśli prognoza długoterminowa się sprawdzi, to również w Warszawie czy Krakowie, Boże Narodzenie będzie bardziej jesienne, niż zimowe. Miłośnicy śniegu zdecydowanie powinni rozważyć wyjazd na święta w Tatry. Co prawda, w Zakopanem temperatury w grudniu 2022 też mają być wyższe niż zwykle, ale ze względu na niską normę wieloletnią, tegoroczna anomalia musiałaby działać w zimowej stolicy Polski szczególnie mocno, by całkowicie pozbawić góry dekoracji z białego puchu.
Jak wskazuje IMGW, kierując się prognozami długoterminowymi należy jednak pamiętać, że nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.