Sinice w Bałtyku 2022: zamknięte kąpieliska GIS
Spełnia się najgorszy koszmar plażowiczów. Pojawiły się sinice w Bałtyku, a GIS poinformował o zamkniętych kąpieliskach. Zielona woda i piana na powierzchni - to właśnie oznaki zakwitu sinic w Bałtyku. Niestety, w sierpniu nie można się kąpać na plażach w wielu popularnych miejscowościach nad morzem. Na mapie GIS w sierpniu 2022 jest aktualnie ponad 30 zamkniętych kąpielisk. Zakaz kąpieli obowiązuje na wielu plażach w miejscowościach nad Zatoką Pucką i Zatoką Gdańską (głównie w Gdyni i Sopocie). Nie można się kąpać między innymi na kąpieliskach:
- Gdynia Babie Doły
- Gdynia Redłowo
- Sopot - Łazienki Południowe II
- Piastowska Gdańsk Jelitkowo
- Mikoszewo
- Jantar
Sytuacja jest jednak dynamiczna, dlatego koniecznie trzeba sprawdzać mapę sinic - mapę kąpielisk udostępnianą przez GIS.
Sinice 2022: mapa kąpielisk GIS
Gdzie zaatakowały sinice w Bałtyku i które kąpieliska są zamknięte? Sytuacja jest dynamiczna i może się zmieniać każdego dnia. Aktualne odpowiedzi na te pytanie można znaleźć w serwisie kąpieliskowym GIS. Gdy woda jest zdatna do kąpieli, punkty na mapie są oznaczone na zielono. Natomiast, gdy sinice zakwitną, wówczas pojawiają się czerwone punkty. Aktualne dane na temat sytuacji na kąpieliskach i zakazie kąpieli nad morzem można znaleźć na publikowanej przez GIS mapie. Sinice w Bałtyku to nie jedyny powód, dla którego zamykane są kąpieliska, dlatego warto na bieżąco sprawdzać, jak wygląda sytuacja na kąpieliskach. Wszystkie informacje dotyczące stanu wody, miejsc występowania sinic w Bałtyku i zakazie kąpieli znajdziesz klikając w mapę poniżej.
Sinice - co to za bakterie? Czy są groźne?
Czy sinice w Bałtyku są groźne? Sinice to w rzeczywistości cyjanobakterie - bakterie zaliczane do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Jak informuje GIS, większość sinic wykazuje dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska. Oznacza to, że mogą osiedlać się w najbardziej niegościnnych ekosystemach. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników. W Polsce najczęściej mówimy o sinicach w Bałtyku, ponieważ z powodu ogłaszanego zakazu kąpieli wakacje nad morzem potrafią być przez to zrujnowane. Należy jednak pamiętać, że gdy zagęszczenie sinic w wodzie nie jest zbyt duże, są one - obok innych grup organizmów - ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych. Ponadto produkują życiodajny tlen. Czy sinice nad morzem są więc groźne dla ludzi? Problem pojawia się, gdy następuje zakwit sinic (np. w Bałtyku). - Zakwitem wody nazywamy zmianę zabarwienia wody spowodowaną masowym namnażaniem się glonów. Gdy zakwit sinicowy rozwija się i trwa, wpływa on niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność zbiornika wodnego - informuje GIS. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody. Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny. Dlatego, gdy następuje zakwit sinic w Bałtyku, ogłaszany jest zakaz kąpieli.