SG mapa sinic w Baltyku

i

Autor: GRAFIKA SE Katarzyna Matyjaszewska Sprawdź na mapie sinic 2022 w Bałtyku, gdzie są zamknięte plaże i kąpieliska nad morzem.

Koszmar plażowiczów

Sinice w Bałtyku zaatakowały w lipcu! Zamknięte kąpieliska nad morzem. Mapa sinic 2022 pokazuje, gdzie jest zakaz kąpieli [Mapa kąpielisk GIS 20.07.2022]

2022-07-20 8:34

Sinice w Bałtyku potrafią zrujnować wakacje na morzem. W upalne dni w lipcu trudno wysiedzieć na plaży przez wchodzenia do wody. Dlatego przed wyjazdem na urlop warto sprawdzić, gdzie są sinice w Bałtyku. Najlepiej sprawdzi się mapa sinic udostępniana przez GIS, na której na bieżąco zaznaczane są zamknięte kąpieliska nad Bałtykiem i w całej Polsce. Pierwsze zakwity sinic w Bałtyku pojawiły się 19 lipca 2022 - z tego powodu zamknięto dwa kąpieliska nad morzem. Sprawdź koniecznie mapę sinic 2022 i przekonaj się, gdzie nie można się kąpać.

Sinice w Bałtyku 2022. Gdzie są sinice nad morzem?

Zielona woda i piana na powierzchni - to właśnie oznaki zakwitu sinic w Bałtyku. To koszmar każdego urlopowicza, bowiem sinice oznaczają zamknięte kąpieliska i zakaz kąpieli. Sinice w Bałtyku pojawiły się 19 lipca 2022 roku. Z tego powodu zamknięto dwie plaże nad morzem: w Kątach Rybackich i Sztutowie. Utrzymujące się upały i brak wiatru to pogoda, która może sprzyjać zakwitowi sinic. Problem ten pojawia się co roku, szczególnie w rejonie Trójmiasta i Zatoki Gdańskiej, a zakwity sinic potrafią utrzymywać się nawet przez kilka-kilkanaście dni! Na mapie sinic, którą zamieszczamy poniżej, można w każdym momencie dokładnie sprawdzić, gdzie są sinice w Bałtyku i dzięki temu uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki podczas wakacji nad morzem.

Przeczytaj także: Drożej już się nie da. Zobaczyliśmy paragon z ekskluzywnej restauracji nad morzem i opadła nam szczęka. Takie są ceny nad morzem 2022

Sinice: które kąpieliska są otwarte, a które zamknięte?

Na mapie kąpielisk widać, że w Polsce zamkniętych jest już prawie 20 z nich! 19 lipca 2022 GIS poinformował o zamknięciu dwóch kąpielisk nad Bałtykiem z powodu zakwitu sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje na plaży w Kątach Rybackich oraz w Sztutowie. To nie wszystkie kąpieliska, na których wywieszono czerwoną flagę.

Jak wynika z mapy GIS, zamknięte są także m.in. kąpieliska:

  • Kąpielisko w Trzebieży (zachodniopomorskie),
  • Kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim,
  • Kąpielisko w Pucku po wschodniej stronie części falochronu portu jachtowego na Zatoce Puckiej,
  • Plaża nad Zamkowym w Wałczu (zachodniopomorskie),
  • Kąpielisko nad jeziorem miejskim w Nidzicy (warmińsko-mazurskie)
  • Kąpielisko Malta na jeziorze Maltańskim w Poznaniu,
  • Kąpielisko Nienawiszcz (woj. wielkopolskie),
  • Kąpielisko Budziszewko (woj. wielkopolskie),
  • Kąpielisko miejskie Rogoźno (woj. wielkopolskie),
  • Kąpielisko za Jeziorem (Rogoźno, woj. wielkopolskie),
  • Kąpielisko OKiR w Strykowie (woj. łódzkie),
  • Kąpielisko "Plaża Choceń" (kujawsko-pomorskie),
  • Kąpielisko przy plaży w Soczewce (mazowieckie),
  • Przystań w Tomaszowie Mazowieckim,
  • Pilica Polska YMCA (woj. łódzkie),
  • Moczydło (woj. lubelskie),
  • Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany - Jezioro Paprocany w Tychach.

Na mapie GIS w lipcu 2022 jest aktualnie 19 zamkniętych kąpielisk. Sytuacja jest jednak dynamiczna, dlatego koniecznie trzeba sprawdzać mapę sinic - mapę kąpielisk udostępnianą przez GIS.

Przeczytaj także: Turystka zobaczyła tę kartkę i nie wytrzymała. "Nic dziwnego, że nad morzem śmierdzi moczem". Takie są ceny nad morzem 2022

Sinice 2022: mapa GIS

Jak wygląda sytuacja na kąpieliskach nad morzem? Gdzie w Bałtyku nie można się kąpać? Odpowiedzi na te pytanie można znaleźć w serwisie kąpieliskowym GIS. Gdy woda jest zdatna do kąpieli, punkty na mapie są oznaczone na zielono. Natomiast, gdy sinice zakwitną, wówczas pojawiają się czerwone punkty. Aktualne dane na temat sytuacji na kąpieliskach i zakazie kąpieli nad morzem można znaleźć na publikowanej przez GIS mapie. Sinice w Bałtyku to nie jedyny powód, dla którego zamykane są kąpieliska, dlatego warto na bieżąco sprawdzać, jak wygląda sytuacja na kąpieliskach. Wszystkie informacje dotyczące stanu wody, miejsc występowania sinic w Bałtyku i zakazie kąpieli znajdziesz klikając w mapę poniżej.

Mapa sinic w Bałtyku 2021

i

Autor: GIS GIS publikuje mapę kąpielisk, na których zaznacza te z zakazem kąpieli z powodu m.in. sinic w Bałtyku. Link: Kliknij tutaj, by przejść do mapy sinic w Bałtyku 2022

Sinice - co to za bakterie? Czy są groźne?

Czy sinice w Bałtyku są groźne? Sinice to w rzeczywistości cyjanobakterie - bakterie zaliczane do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Jak informuje GIS, większość sinic wykazuje dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska. Oznacza to, że mogą osiedlać się w najbardziej niegościnnych ekosystemach. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników. W Polsce najczęściej mówimy o sinicach w Bałtyku, ponieważ z powodu ogłaszanego zakazu kąpieli wakacje nad morzem potrafią być przez to zrujnowane. Należy jednak pamiętać, że gdy zagęszczenie sinic w wodzie nie jest zbyt duże, są one - obok innych grup organizmów - ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych. Ponadto produkują życiodajny tlen. Czy sinice nad morzem są więc groźne dla ludzi? Problem pojawia się, gdy następuje zakwit sinic (np. w Bałtyku). - Zakwitem wody nazywamy zmianę zabarwienia wody spowodowaną masowym namnażaniem się glonów. Gdy zakwit sinicowy rozwija się i trwa, wpływa on niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność zbiornika wodnego - informuje GIS. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody. Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny. Dlatego, gdy następuje zakwit sinic w Bałtyku, ogłaszany jest zakaz kąpieli.

Sonda
Czy miałeś kontakt z sinicami?
Rowerzyści kontra naturyści. Słynna naga plaża przestanie istnieć?