Wczasy nad Morzem Bałtyckim to obecnie dość droga sprawa. W minionych latach turyści narzekali, że woda w Bałtyku mogłaby być cieplejsza. Ile stopni ma obecnie? Tutaj wielu się zdziwi. - 25 stopni ma obecnie woda w płytkiej Zatoce Puckiej. To jedna z najwyższych temperatur odnotowanych na tle historii pomiarów - podają autorzy serwisu twojapogoda.pl. Na przeważającym obszarze woda ma 19-20 stopni, co nadal jest bardzo dobrym wynikiem. Eksperci podkreślają, że ostatnimi czasy takie wartości notowano w 2018 roku, kiedy Polskę zaatakowała fala upałów.
Czytaj też: Załamanie pogody w Polsce i fatalne wieści dla wczasowiczów! Te prognozy mówią wszystko
Ile stopni ma woda w Bałtyku? Jest jeden poważny problem
Choć Morze Bałtyckie może się pochwalić obecnie lepszymi temperaturami, niż np. Morze Śródziemne czy Ocean Atlantycki, to nie każdy chętnie idzie się kąpać w Bałtyku. Eksperci z serwisu twojapogoda.pl tłumaczą przyczyny takiego stanu rzeczy.
- 25 stopni ma jedynie w warstwie powierzchniowej. Już zaledwie kilkadziesiąt centymetrów głębiej jest dużo chłodniejsza, nie wspominając o temperaturze przy samym dnie. Dla porównania morze u wybrzeży Kanarów czy krajów śródziemnomorskich jest ciepłe w warstwie nawet kilku metrów, dzięki czemu można się w nim spokojnie kąpać, nie ryzykując wychłodzeniem organizmu - czytamy w analizie twojapogoda.pl.
Temperatura wody w Bałtyku. Wkrótce będzie chłodniej?
Warto też pamiętać, że w krajach południowej Europy upały potrafią dawać o sobie znać nieustannie przez kilka miesięcy, a w Polsce na pewno tego nie uświadczymy. W związku z tym, temperatura wody w Bałtyku będzie spadać. Jeżeli chcemy się wykąpać w wodzie o temperaturze 25-30 stopni, to musimy wyjechać za granicę. Niektórzy żartują, że to nawet lepiej, bo wczasy poza Polską bywają obecnie tańsze.
Mało tego - prognozy mówią o kolejnym problemie dla wczasowiczów. Ci, którzy w pierwszej dekadzie lipca zdecydowali się na wypoczynek na terenie kraju, będą mocno zawiedzeni. Mapy pogodowe wykazują wręcz, że nasz kraj będzie najzimniejszym krajem w Europie. Będzie nawet o 10 stopni zimniej niż zazwyczaj powinno być w lipcu. W czwartek (7.07.2022 r.) termometry w czasie deszczu pokażą zaledwie 12 stopni. O opalaniu nie ma mowy.