Rekordowe temperatury w Bałtyku! Tak dobrze nie było już dawno. Jest jeden problem

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Rekordowe temperatury w Bałtyku! Tak dobrze nie było już dawno. Jest jeden problem

Rekordowo ciepła woda w Bałtyku

Rekordowe temperatury w Bałtyku! Tak dobrze nie było już dawno. Jest jeden problem

2022-07-06 14:08

Turyści wypoczywający nad Morzem Bałtyckim zdążyli już się przekonać, że woda jest tam zaskakująco ciepła. Rekordowe temperatury w Bałtyku powinny zachęcić plażowiczów do kąpieli, ale okazuje się, że jest jedno poważne "ale". Ciekawą analizę opracowali autorzy serwisu twojapogoda.pl. Zobaczcie, jak to się stało, że momentami jest cieplej niż np. na Wyspach Kanaryjskich.

Wczasy nad Morzem Bałtyckim to obecnie dość droga sprawa. W minionych latach turyści narzekali, że woda w Bałtyku mogłaby być cieplejsza. Ile stopni ma obecnie? Tutaj wielu się zdziwi. - 25 stopni ma obecnie woda w płytkiej Zatoce Puckiej. To jedna z najwyższych temperatur odnotowanych na tle historii pomiarów - podają autorzy serwisu twojapogoda.pl. Na przeważającym obszarze woda ma 19-20 stopni, co nadal jest bardzo dobrym wynikiem. Eksperci podkreślają, że ostatnimi czasy takie wartości notowano w 2018 roku, kiedy Polskę zaatakowała fala upałów.

Czytaj też: Załamanie pogody w Polsce i fatalne wieści dla wczasowiczów! Te prognozy mówią wszystko

Ile stopni ma woda w Bałtyku? Jest jeden poważny problem

Choć Morze Bałtyckie może się pochwalić obecnie lepszymi temperaturami, niż np. Morze Śródziemne czy Ocean Atlantycki, to nie każdy chętnie idzie się kąpać w Bałtyku. Eksperci z serwisu twojapogoda.pl tłumaczą przyczyny takiego stanu rzeczy. 

- 25 stopni ma jedynie w warstwie powierzchniowej. Już zaledwie kilkadziesiąt centymetrów głębiej jest dużo chłodniejsza, nie wspominając o temperaturze przy samym dnie. Dla porównania morze u wybrzeży Kanarów czy krajów śródziemnomorskich jest ciepłe w warstwie nawet kilku metrów, dzięki czemu można się w nim spokojnie kąpać, nie ryzykując wychłodzeniem organizmu - czytamy w analizie twojapogoda.pl.

Temperatura wody w Bałtyku. Wkrótce będzie chłodniej?

Warto też pamiętać, że w krajach południowej Europy upały potrafią dawać o sobie znać nieustannie przez kilka miesięcy, a w Polsce na pewno tego nie uświadczymy. W związku z tym, temperatura wody w Bałtyku będzie spadać. Jeżeli chcemy się wykąpać w wodzie o temperaturze 25-30 stopni, to musimy wyjechać za granicę. Niektórzy żartują, że to nawet lepiej, bo wczasy poza Polską bywają obecnie tańsze.

Mało tego - prognozy mówią o kolejnym problemie dla wczasowiczów. Ci, którzy w pierwszej dekadzie lipca zdecydowali się na wypoczynek na terenie kraju, będą mocno zawiedzeni. Mapy pogodowe wykazują wręcz, że nasz kraj będzie najzimniejszym krajem w Europie. Będzie nawet o 10 stopni zimniej niż zazwyczaj powinno być w lipcu. W czwartek (7.07.2022 r.) termometry w czasie deszczu pokażą zaledwie 12 stopni. O opalaniu nie ma mowy.

Sonda
Co myślisz o cenach nad polskim morzem?
Anna Kalczyńska w bikini błyszczy nad polskim morzem
Nasi Partnerzy polecają