Pogoda

i

Autor: Shutterstock / Zdjęcie ilustracyjne Pył znad Sahary dotarł do Polski! Ekspert IMGW o poważnym zagrożeniu: "Jest niezauważalny"

Uwaga!

Pył znad Sahary dotarł do Polski! Ekspert IMGW o poważnym zagrożeniu: "Jest niezauważalny"

2023-05-17 13:10

Piaskowy pył znad Sahary nadleciał nad Polskę. W środę jest jego najwyższe stężenie - poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Musimy uważać, ponieważ ten pył jest niezauważalny! Ekspert Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opowiedział o szczegółach.

Przekleństwo kierowców i nie tylko jest już w Polsce! Pył znad Sahary przemieścił się z wilgotnym i ciepłym powietrzem z południa. Przeleciał nad Polskę przez Morze Śródziemne, Grecję, Bułgarię, Bałkany, a nie jak to zwykle bywało przez Hiszpanię i Francję - powiedział Walijewski, cytowany przez PAP. Ekspert IMGW dodał, że saharyjski pył opada wraz z deszczem, dlatego jest niezauważalny. Może być widoczny w czwartek (18 maja 2023 r.), np. na samochodach, kiedy deszcz już wyschnie.

Płyn znad Sahary w Polsce. Co o nim wiemy?

W środę jest jego najwyższe stężenie, szczególnie w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. - W czwartek może się przesunąć nad woj. pomorskie, ale będzie go już niewiele, bo się wypada - wskazał rzecznik IMGW. Pył z Sahary aby dotrzeć nad nasz kraj potrzebował czterech dni.

Najbardziej widocznym skutkiem tego zjawiska jest brud na samochodach, szybach, czy innych elementach infrastruktury. Przykład widać na naszym zdjęciu ilustracyjnym. Można je również zaobserwować na niebie, które staje się matowe, a o wschodzie i zachodzie słońca staje się intensywnie żółto-pomarańczowo-czerwone. 

Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?
Krzysztof Jackowski przewiduje pogodę na 2022/23 rok