Atak zimy

i

Autor: Patino Jhon / Unsplash

Kiedy wrócą mrozy?

Prawdziwa zima dopiero się zacznie. Temperatura spadnie do -20 stopni. IMGW zdradza szczegóły prognozy pogody na luty

2023-01-30 14:15

Zima znowu dała o sobie znać w poniedziałek, 30 stycznia. Opady śniegu połączone z wichurami to jednak dopiero początek. Już wkrótce nastąpi kolejny atak zimy w Polsce. Zgodnie z prognozą długoterminową, zima nie odpuści również w lutym 2023, który tradycyjnie jest najzimniejszym miesiącem w Polsce. Do naszego kraju wróci mróz, który może sięgnąć nawet minus 20 stopni.

Prognoza długoterminowa na luty. Mróz do minus 20 stopni. Co mówi IMGW?

Wydawało się, że po niezwykle ciepłym początku stycznia zima już na dobre wycofała się z Polski, ale w poniedziałek, 30 stycznia 2023, znowu dała o sobie znać. W wielu polskich miastach spadł śnieg, któremu towarzyszył silny wiatr. Nie było jednak mrozu, co sprawiło, że zalegający na trawnikach, dachach i autach śnieg szybko się roztopił. Czy to będzie ostatni w tym roku atak zimy? Wszystko wskazuje na to, że nie. Kolejny ma jednak przyjść dopiero w lutym i upłynąć właśnie pod hasłem niskich temperatur.

Pogoda na luty 2023. Prognoza IMGW

- Według meteorologów zima w lutym jeszcze przyjdzie, a na termometrach może się pojawić minus 20 stopni, oczywiście tylko w nocy. W momencie gdy dociera do nas chłodne powietrze arktyczne z północy Europy albo z kontynentalnej Rosji, zazwyczaj obejmuje ono Suwalszczyznę, bo niskie temperatury na obszarach podgórskich i górskich wynikają również z ukształtowania terenu. Tym razem mrozy, i to nawet minus 20 stopni, mogą również dotrzeć do centrum, być może na południe, choć raczej ominą jednocześnie zachód Polski. Tej zimy - w grudniu 2022 - mieliśmy już minus 21 kresek w Poroninie, ale wszystkie wskazuje, że podobnej wielkości mrozy powrócą również w lutym - mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.

QUIZ. Znasz się na pogodzie? Co to są hektopaskale? Zgarnij komplet i zapewnij sobie pogodę ducha

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?
Sonda
Czy lubisz mroźną zimę?
Widok jak z apokalipsy! Tajemnicza łuna nad Szczecinem. Dlaczego niebo zrobiło się całe pomarańczowe?

Co naprawdę powoduje zmiany klimatyczne? Co czeka nas w najbliższych latach?

Posłuchaj rozmowy o pogodzie, klimacie i... energetyce!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany