Potężny mróz zaatakuje w nocy. Będzie lodowato! Na termometrach -17 stopni

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/pasja1000 Potężny mróz zaatakuje w nocy. Będzie lodowato! Na termometrach -17 stopni

Potężny mróz zaatakuje w nocy. Będzie lodowato! Na termometrach -17 stopni

2022-03-10 20:58

Ekstremalnie niskie temperatury w Polsce. Potężny mróz zaatakuje w nocy w całej Polsce. Na południu kraju na termometrach zobaczymy nawet -17 stopni, a temperatura odczuwalna będzie jeszcze niższa. Będzie lodowato! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega. Tak zimno nie było od dawna.

Fatalna prognoza pogody na dzisiejszą noc i najbliższe godziny. Potężny mróz atakuje w całej Polsce. Jest chłodno, a będzie lodowato. Na południu kraju na termometrach nawet -17 stopni, a temperatura odczuwalna będzie jeszcze niższa! Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają.

Najzimniej będzie na południu kraju, ale już teraz na przeważającym obszarze kraju termometry wskazują wartości poniżej zera. Wkrótce będzie jednak naprawdę lodowato i niebezpiecznie. Jezdnie dróg mogą być śliskie, a śmiertelnym zagrożeniem może być też wychłodzenie organizmu. Służby apelują, by nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych, chorych czy samotnych. Ludzki organizm nie przetrwa nocy na takim mrozie. To będzie też dramatyczny czas na pograniczu ukraińsko-polskim gdzie wciąż – także pieszo – docierają uchodźcy z objętego wojną kraju.

Potężny mróz w Polsce. IMGW ostrzega! Będzie lodowato

Noc będzie pogodna, ale mroźna. Na termometrach nawet do minus 17 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich – zapowiada Michał Folwarski, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Na wschodzie i północnym wschodzie -12 stopni Celsjusza, w centrum kraju -7 stopni, zaś na Wybrzeżu -1 stopień. Temperatura odczuwalna będzie jednak znacznie niższa.

Wiatr będzie słaby, z kierunków wschodnich. Na zachodzie i Wybrzeżu umiarkowany, czasem porywisty – zapowiada IMGW. W zachodniej części kraju mogą się tworzyć marznące mgły ograniczające widoczność do 300 metrów – ostrzega PAP. W piątek także będzie pogodnie. Temperatura wyniesie około zera na krańcach wschodnich do 9 stopni Celsjusza na zachodzie kraju.

Super Raport 10.03 (Goście: Wojciech Bakun - prezydent Przemyśla, płk Maciej Matysiak, dr Sławomir Dudek - FOR) Sedno Sprawy: Anna Moskwa

Ekstremalnie niskie temperatury w Polsce. Najsilniejszy mróz na południu

Im dalej na północ, tym „cieplej”, choć i tak na minusie – tak będzie dziś w nocy. Jednak na południu kraju, zwłaszcza w górach, temperatury będą ekstremalnie niskie. Tam obowiązuje ostrzeżenie IMGW przed silnym mrozem.

Miejscami prognozuje się temperaturę minimalną w nocy 10/11.03 od -17°C do -14°C, a w nocy 11/12.03 od -15°C do -12°C. Temperatura maksymalna w dzień od -3°C do 0°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 15 km/h – zapowiada IMGW.

Ostrzeżenie I stopnia przed silnym mrozem obowiązuje w powiatach: nowotarskim, tatrzańskim, nowosądeckim, gorlickim, jasielskim, krośnieńskim, sanockim, leskim i bieszczadzkim – przez dwie najbliższe noce.

Sonda
Czy masz już dość zimy?