Silne wichury w niemal całej Polsce! Wydano ostrzeżenia. Wiatr nawet do 100 km/h! [Prognoza IMGW na 21.05.2022]

i

Autor: RondellMelling /pixabay.com

Potężne wichury w niemal całej Polsce! Będą burze. IMGW wydał alerty! [POGODA, SOBOTA 21 MAJA]

2022-05-21 7:10

Pogoda w sobotę (21 maja będzie) będzie miała kompletnie inne oblicze niż w poprzednich dniach. Słońce schowa się za chmurami, będą ulotne opady deszczu, a wichury będą utrudniać życie w niemal całej Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty I i II stopnia w związku z silnym wiatrem. Zobacz, gdzie będzie wiało najmocniej. Sprawdź prognozę pogody IMGW na sobotę (21.05.2022).

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia w związku z silnym wiatrem. Zdecydowanie najgorzej będzie na Pomorzu, gdzie wichura może osiągać prędkość nawet do 100 km/h. Ostrzeżenia obowiązują od sobotniego (21 maja) poranka do godzin wieczornych.

Pogoda w sobotę, 21 maja. Silny wiatr i opady deszczu. Wydano ostrzeżenia. Prognoza IMGW na 21.05.2022

IMGW wydało alerty II stopnia w związku z silnym wiatrem aż 10 województwach w Polsce: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i lubuskim. Ostrzeżenie I stopnia dotyczy pasa od Dolnego Śląska, przez Opolszczyznę, Górny Śląsk, Małopolskę, woj. świętokrzyskie i podkarpackie.

Czytaj koniecznie: Burze, grad i deszcz! Do tego wichury nawet do 100 km/h. Alerty pierwszego i drugiego stopnia [Prognoza IMGW na 21.05.2022]

- W ciągu dnia zachmurzenie nad krajem będzie umiarkowane i duże, z możliwymi przelotnymi opadami deszczu. Na wschodzie Polski możliwe będą jeszcze burze. Związany z burzami i różnicami ciśnienia wiatr może osiągać na południu do 70 km/h, w głębi kraju około 80-85 km/h, a w rejonie Zatoki Gdańskiej nawet do 100 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie 12-14 stopni Celsjusza na północy, 16-18 stopni w centrum i 20-22 w Małopolsce i na Podkarpaciu - podaje Małgorzata Tomczuk, synoptyk Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB. Możliwe przelotne opady deszczu.

Pogoda na weekend. W nocy wiatr osłabnie

Wedle prognozy IMGW, w nocy z 21 na 22 maja siła wiatru będzie malała. Lokalnie deszcz może się wciąż pojawiać w centralnej i wschodniej Polsce. Temperatura spadnie do 6-7 stopni w rejonach podgórskich, 9-10 stopni w centrum i 11 stopni Celsjusza na południu kraju. Porywisty wiatr, który będzie występował głównie na północy Polski, będzie oscylował w porywach w granicach 60 km/h.

Czytaj również: Pogodowa masakra w Polsce. Przed nami najgorszy moment tygodnia. Burze z gradem to nie wszystko

Sonda
Czy boisz się silnego wiatru?
Czy dachy są odporne na: wichury? trąby powietrzne? huragan?