Poprawa pogody, ale burze i ulewy nie odpuszczają! Tutaj będzie najgorzej [Prognoza IMGW na 9.08.2023]

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Poprawa pogody, ale burze i ulewy nie odpuszczają! Tutaj będzie najgorzej [Prognoza IMGW na 9.08.2023]

Analiza IMGW

Poprawa pogody, ale burze i ulewy nie odpuszczają! Tutaj będzie najgorzej [Prognoza IMGW na 9.08.2023]

2023-08-09 7:04

Pogoda na środę (9 sierpnia 2023 r.) dla Polski, przekazana przez ekspertów IMGW (Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej) zwiastuje delikatną poprawę, ale nie oznacza ona, że uwolnimy się od burz i ulewnych deszczów. Z prognozy IMGW na 9.08.2023 wynika jasno, gdzie w środku tygodnia będzie najgorzej.

Pogoda, która na początku sierpnia towarzyszy Polakom sprawiła, że cieszymy się nawet z minimalnych sygnałów, które traktują o poprawie warunków atmosferycznych. Z prognozy IMGW na środę (9 sierpnia 2023 r.) wynika, że uwolnimy się przynajmniej od wichur, przekraczających 100 km/h. Niestety, na tym najprawdopodobniej koniec pozytywnych informacji. Synoptycy Instytutu wskazują, że burze i ulewne deszcze ponownie zaznaczą swoją aktywność, a o bardzo wysokich temperaturach nie ma mowy. Jak to wygląda we szczegółach i gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza?

Jaka będzie dziś pogoda? Środa, 9 sierpnia 2023 r.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że w środę, w ciągu dnia zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami.

- Pojawią się przelotne opady deszczu. Miejscami burze, lokalnie z drobnym gradem. Prognozowana wysokość opadu podczas burz na wschodzie do 10 mm, na południu do 20 mm. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, nad morzem w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W górach porywy wiatru do 70 km/h. Podczas burz wiatr w porywach do 65 km/h - analizują eksperci IMGW.

Burze mogą zaatakować m.in. na Podlasiu, w okolicach Kielc i na Śląsku. Tego dnia również warto śledzić lokalne komunikaty meteo i ostrzeżenia IMGW. W czasie burz trzeba zachować szczególną ostrożność, to samo tyczy się silnego wiatru.

Pogoda na dziś. Temperatura 9.08.2023

W temacie temperatur próżno szukać konkretnego przełomu. Wartości maksymalne wyniosą od 17 stopni Celsjusza do 20°C, chłodniej na Podhalu, tam ledwie około 14°C. Na 20 stopni mogą liczyć mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, Warszawy, Wrocławia i Zielonej Góry. W okolicach Gdańska termometry pokażą 18 kresek. Silniejszy wiatr może zmniejszyć temperaturę odczuwalną. Od czwartku będziemy obserwować ocieplenie, ale o szczegółach poinformujemy wkrótce.

Prognoza IMGW na noc ze środy na czwartek, 9/10 sierpnia 2023 r.

IMGW podaje, że w  nocy zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Na południowym zachodzie zachmurzenie małe i bez opadów. Miejscami przelotne opady deszczu. Na południu i południowym wschodzie burze. Prognozowana wysokość opadu miejscami do około 15 mm. Lokalnie w dolinach górskich oraz na północnym wschodzie możliwe krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 9°C na Suwalszczyźnie, około 11°C w centrum do 12°C na Podkarpaciu; w kotlinach górskich 7°C, 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Podczas burz wiatr w porywach do 65 km/h. Prognozy będziemy aktualizować w naszym serwisie.

Quiz. Pogoda po angielsku

Pytanie 1 z 12
"Pogoda" to po angielsku...
Zalane miejscowości pod Wrocławiem. Groźne skutki obfitych opadów deszczu.