Burza z piorunami w Polsce

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Pogodowy armagedon za oknami. Są ostrzeżenia drugiego stopnia! Wiemy, gdzie będzie najgorzej [20.05.2022]

Pogodowy armagedon za oknami. Są ostrzeżenia drugiego stopnia! Wiemy, gdzie będzie najgorzej [20.05.2022]

2022-05-20 9:19

Pogodowy armagedon i bezlitosna prognoza dla Polski. W piątek (20.05.2022) ziści się burzowy scenariusz. Synoptycy IMGW publikują ostrzeżenia drugiego stopnia i zapowiadają kolejne alerty. Burze z gradem, wichury i intensywne opady deszczu - taki klimat zdominuje piątek i część weekendu. Sprawdźcie, gdzie 20 maja będzie najgorzej. Ważne komunikaty meteo analizujemy na se.pl.

Prognoza pogody IMGW dla Polski od początku tygodnia zapowiadała załamanie warunków. Na piątek (20.05.2022) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje bardzo niebezpieczne zjawiska pogodowe. Kulminacja ma przyjść w nocy z piątku na sobotę (20-21.05.2022). Mapa ostrzeżeń IMGW już teraz zawiera kolory, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. W godzinach porannych alerty drugiego stopnia (pomarańczowe) pojawiły się w województwach: dolnośląskim, śląskim, opolskim i lubuskim. Ostrzeżenia przed burzami z gradem wchodzą w życie w godzinach popołudniowych, w zależności od regionu. Należy zachować ostrożność i zabezpieczyć cenne rzeczy! Dalszy ciąg prognozy pogody i analizy ostrzeżeń IMGW pod pogodowym quizem.

Sprawdź koniecznie: Gdzie jest burza w Polsce 20.05.2022? Pogodowe szaleństwo w kraju. IMGW publikuje alerty drugiego stopnia. Radar burz online

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:

Ostrzeżenia IMGW 20.05.2022 - burze z gradem. Gdzie będzie najgorzej?

Ostrzeżenia IMGW zostały już opublikowane dal wyżej wymienionych województw. Niebezpieczeństwo nadciąga m.in. w okolicach Wrocławia, Opola i Katowic. Z kolei w prognozie ostrzeżeń widzimy żółte i pomarańczowe alerty dla całego kraju.

-  Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu początkowo od 10 mm do 15 mm, w nocy od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru początkowo do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h, a w nocy do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami możliwy grad. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz z silnymi zjawiskami dotyczyć będzie godzin nocnych - czytamy w komunikacie IMGW dla Wrocławia.

Te drugiego stopnia powinny się pojawić w piątek w Wielkopolsce, Łódzkiem, na Lubelszczyźnie, Mazowszu, w Lubuskiem, Małopolsce i w Świętokrzyskiem. Alerty będą obowiązywać zarówno w piątek, jak i w sobotę. Pod koniec weekendu burze powinny nam odpuścić, ale nadal trzeba się mieć na baczności. - Z północnego wschodu Europy nasunie się nad Polskę kolejna strefa frontu, przynosząc duże zachmurzenie, porywisty wiatr i gdzieniegdzie przelotny deszcz. Niedziela będzie dość chłodna, z temperatura maksymalną od 10°C na Suwalszczyźnie do 20°C na Dolnym Śląsku - podaje IMGW. Sytuację pogodową w Polsce będzisemy na bieżąco monitorować w serwisie pogoda.se.pl.

Sonda
Boisz się skutków deszczu i burz?
Burza śnieżna w Zagórzu
Nasi Partnerzy polecają